Przygotowujemy program rewitalizacji
Miejscy specjaliści, przedstawiciele olsztyńskich organizacji, dyskutują o rewitalizacji Olsztyna. W listopadzie przedstawią pierwsze efekty prac.
Najpierw było spotkanie z olsztynianami i przedstawienie wyników badań przedsiębiorców oraz mieszkańców na temat rewitalizacji miasta. Później zaczęły się prace nad przygotowywaniem programu.
Około trzydziestoosobowy zespół spotykał się w zabytkowych koszarach Funka. Podczas tych posiedzeń ustalano ramy działań i kierunki, w których powinny być realizowane prace. Ten etap zakończył się przygotowaniem analizy SWOT, czyli określeniem mocnych i słabych stron miasta, szans oraz zagrożeń.
- Mamy nadzieję, że w nowym programie rewitalizacji uda się zintegrować działania skierowane do lokalnej społeczności, w tym osób wykluczonych, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej z tymi na rzecz najbardziej zdegradowanych elementów infrastruktury miejskiej - mówi Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta. - Działania te odbywać się będą na wyznaczonym obszarze miasta, który, zgodnie z wytycznymi Ministra Infrastruktury i Rozwoju nie może obejmować więcej niż 20 proc. powierzchni miasta oraz 30 proc. liczby mieszkańców. Obszar rewitalizacji musi zawierać także potencjał rozwojowy, który umożliwi wyeliminowanie występujących na nim sytuacji kryzysowych i sprawi, że zachodzące tu procesy będą oddziaływać również na pozostałe części miasta.
Rewitalizacja ma mieć przede wszystkim charakter społeczny. W jej centrum będą osoby, które z różnych przyczyn są wykluczone, np. dłuższy czas są bezrobotne, mieszkają w nie najlepszych warunkach. Odnawianie budynków też będzie brane pod uwagę.
Efekty prac zespołu na bieżąco są publikowane na naszych stronach internetowych. Poza tym zostaną zaprezentowane olsztynianom podczas konsultacji społecznych, które odbędą się w poniedziałek 9 listopada o godz. 17:00 w Tartaku Raphaelsohnów.