Idź do treści strony
Urząd Miasta

Newsletter

01.07.2010 11:11

Wniosek złożony

Ryszard Szymański Prezes Zarządu ZGOK Sp. z o.o. w Olsztynie z Michałem Lubienieckim Kierownikiem Jednostki Realizującej Projekt złożyli wniosek o dofinansowanie dla projektu „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów".  

Instytucją Wdrażającą dla tego projektu jest - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i tam przedstawiciele ZGOK złożyli  wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami o dofinansowanie projektu. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie www.zielonysystem.pl  Materiały do pobrania znajdują się pod linkiem: www.zielonysystem.pl/promocja_materialy.html

Podczas niedawnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Olsztynie została podjęta decyzja w sprawie harmonogramu wpłat przez poszczególnych Wspólników i technologii, jaka zostanie zastosowana w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów, który będzie budowany w ramach projektu "System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów".

Zakład w Olsztynie powstanie z wykorzystaniem technologii mechaniczno-biologicznego przekształcania odpadów, w wyniku którego otrzymamy paliwo alternatywne tzw. stabilat. Paliwo będzie spalane w cementowniach.

Podczas spotkania Wspólnicy podjęli również decyzję o podziale Spółki przez wydzielenie. Podział wyodrębnił dwie Spółki: ZGOK – który będzie realizował projekt i OZK (Olsztyński Zakład Komunalny) – który przejmie dotychczasowe zadania Spółki.

W dniu 21.06.2010r. odbyło się również posiedzenie Rady Nadzorczej ZGOK Sp. z o.o. podczas, którego został odwołany z funkcji dotychczasowy Prezes Zarządu Aleksander Socha i powołany na funkcję Prezesa Zarządu Ryszard Szymański. Rada Nadzorcza OZK Sp. z o.o. w Olsztynie w dniu 22.06.2010r. na funkcję Prezesa Zarządu powołała Aleksandra Sochę.

Planując docelowy system gospodarki odpadami dla obszaru 37 gmin, za najważniejsze cele należy przyjąć:

przetworzenie z odzyskiem materiałowym i energetycznym jak największej ilości zmieszanych odpadów komunalnych;

budowę instalacji odzysku i unieszkodliwienia odpadów (stacji przeładunkowych, instalacji termicznego przetwarzania);

wzrost poziomu odzysku materiałowego z odpadów poprzez wprowadzenie intensywnego, selektywnego zbierania odpadów;zmniejszenie ilości odpadów ulegających biodegradacji, które podlegać będą składowaniu;

kompleksowe rozwiązanie problemu odzysku i/lub unieszkodliwiania różnego typu odpadów komunalnych na obszarze objętym Projektem;

rozwój współpracy pomiędzy gminami mający na celu stworzenie w przyszłości zintegrowanego systemu gospodarki odpadami dla całego obszaru.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Powróć do archiwum
Pogoda