Idź do treści strony
Gospodarka
Program Operacyjny: Polska Wschodnia 2014-2020
Oś priorytetowa II: Nowoczesna Infrastruktura Transportowa
Działanie: 2.1 Zrównoważony transport miejski
Wartość Projektu: 527 018 643,32 zł
Wkład EFRR: 365 139 966,35 zł
Data podpisania umowy: 28.02.2017 r.

Opis Projektu:

W ramach projektu planowana jest realizacja następujących zadań inwestycyjnych:

  1. Przedłużenie linii tramwajowej łączącej osiedle Jaroty i Pieczewo z fabryką Michelin oraz Centrum. Inwestycja zakłada budowę linii tramwajowej łączącej osiedle Jaroty i Pieczewo z fabryką Michelin i zintegrowanym węzłem przesiadkowym przy dworcu PKP/PKS.  Przewiduje: powstanie dwutorowej linii tramwajowej stanowiącej uzupełnienie nowej linii tramwajowej, przebudowę pętli Pieczewo do postaci wspólnego węzła dla ruchu tramwajowego, autobusowego, samochodowego, pieszego i rowerowego, zmianę układu drogowego poprzez niezbędną przebudowę istniejących ulic wzdłuż projektowanej linii tramwajowej wraz z infrastrukturą oraz ze skrzyżowaniami ulic przylegającymi do trasy linii tramwajowej (przebudowa skrzyżowań, przejść dla pieszych, przystanków, chodników, ścieżek rowerowych, zatok autobusowych), powstanie infrastruktury pieszej i rowerowej (budowa ścieżek rowerowych, parkingów rowerowych i chodników).
    Drugi etap rozbudowy tramwajowej sieci to ok. 8 kilometrów podwójnego torowiska. Trakcja zostanie poprowadzona z obecnej pętli autobusowej w Pieczewie ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego do al. Piłsudskiego i dalej do obecnej sieci na skrzyżowaniu z ul. Kościuszki. W dużej części trasy torowisko będzie przebiegać poboczem jezdni. Pośrodku - w postaci trambuspasu - wieść będzie od Pieczewa do skrzyżowania ulic Krasickiego z Sobocińskiego oraz wzdłuż al. Piłsudskiego. Poza tym nad skrzyżowaniem Krasickiego z Synów Pułku wybudowana zostanie estakada (zacznie się w pobliżu ul. Murzynowskiego a skończy przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego). 
  2. Zakup taboru tramwajowego. W ramach realizacji inwestycji planowany jest zakup 2 tramwajów. Tramwaje powinny być niskopodłogowe, dwukierunkowe, napędzane silnikami prądu przemiennego ze sterowaniem elektronicznym oraz wyposażony w elementy informacji pasażerskiej i biletomat oraz urządzenia klimatyzacyjne dla części pasażerskiej i dla kabiny motorniczego. Tramwaj powinien być zbudowany w taki sposób, aby charakteryzował się rozwiązaniami technicznymi gwarantującymi bezpieczeństwo pasażerów, motorniczego i użytkowników drogi; dużą niezawodnością eksploatacyjną oraz ograniczeniem czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy motorniczego. Tabor ma być przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych i osób zależnych.
  3. Rozbudowa systemu ITS. W ramach realizacji zadania planuje się rozbudowę dwupasmowej (2G+5G) sieci WiFiMesh.
  4. Rozbudowa zajezdni tramwajowej w Olsztynie przy ul. Kołobrzeskiej 40. Inwestycja obejmuje budowę budynku zajezdni, śmietnika, zbiornika do zapiaszczania, stacji uzdatniania wody dla myjni, dróg, torów tramwajowych oraz instalacji zewnętrznych. Projektowana hala zajezdni składać się będzie z połączonych ze sobą hali postojowej, pozwalającej na parkowanie 16 tramwajów o długości 32,5m i hali serwisowej z zapleczem technicznym, w której zlokalizowane będą trzy tory, mogące pomieścić po dwa tramwaje naraz. Hala serwisowa będzie służyć do codziennej obsługi bieżącej i drobnych napraw konserwacyjnych. Ze względu na istniejący budynek zajezdni tramwajowej, budynek zostanie wykonany jako jego lustrzane odbicie, nawiązując wyglądem, formą i wysokością do istniejącej zajezdni co pozwoli całość obiektów zamknąć w spójny przestrzennie kompleks. Nowo wykonywany budynek będzie wolnostojący, parterowy w części hali postojowej i częściowo dwu kondygnacyjny w hali serwisowej. Budynek będzie niepodpiwniczony. Koszt zadnia: 117 770 910,70 zł

Cele projektu:

Głównym celem Projektu jest Zwiększenie wykorzystania transportu zbiorowego na terenie miasta Olsztyna i jego obszaru funkcjonalnego. Jego realizacja przyczyni się do osiągnięcia szeregu następujących celów szczegółowych:  

  • rozwój proekologicznego transportu zbiorowego dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • zwiększenie dostępności transportowej południowo - wschodniej części miasta (osiedla Jaroty i Pieczewo) z centrum Olsztyna,
  • zwiększenie udziału transportu zbiorowego w przejazdach pasażerskich,
  • integracja różnych form transportu, co usprawni połączenie Olsztyna z jego MOF,
  • upłynnienie ruchu w zatłoczonych obszarach miasta poprzez uprzywilejowanie transportu zbiorowego,
  • poprawa bezpieczeństwa ruchu,
  • skrócenie czasu podróży komunikacją miejską.
Wetter