Program Operacyjny: | Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 |
Oś priorytetowa IV: | Efektywność energetyczna |
Działanie: | 4.4 Zrównoważony transport miejski |
Poddziałanie: | 4.4.1 Ekomobilny MOF - (ZIT Olsztyna) |
Wartość Projektu: | 7 248 438,98 zł |
Wkład EFRR: | 5 999 686,78 zł |
Data podpisania umowy: | 29.09.2017 r. |
Opis Projektu:
Głównym założeniem projektu jest poprawa zrównoważonej mobilności i wzrostu efektywności energetycznej w Olsztynie poprzez podjęcie kompleksowych inwestycji służących transportowi zbiorowemu.
Projekt składa się z dwóch zadań:
- Przebudowa ul. Jagiellońskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Limanowskiego
i Sybiraków do ulicy Hanki Sawickiej - przebudowa konstrukcji nawierzchni jezdni z dostosowaniem do przenoszenia obciążeń dla prognozowanych natężeń ruchu, przebudowa zjazdów, skrzyżowań w obrębie pasa drogowego, chodników, budowa ciągów rowerowych i pieszo-rowerowych, budowa zatoki autobusowej, rozbudowa kanalizacji deszczowej na całym przebudowywanym odcinku, przebudowa oświetlenia drogowego, kolizji z urządzeniami pod i naziemnymi (elektroenergetycznymi, telekomunikacyjnymi, gazowymi, wodociągowymi), gospodarka drzewostanem, nasadzenia zieleni, prace towarzyszące. - Budowa i przebudowa oświetlenia na energooszczędne w ramach projektu „Budowa linii tramwajowej w ciągu ulic: Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Synów Pułku, Krasickiego, Wilczyńskiego do Os. Pieczewo w Olsztynie” - budowa oświetlenia ulicznego, demontaż istniejącego oświetlenia, prace towarzyszące.
Cele projektu:
Głównym celem projektu jest: „Promowanie strategii niskoemisyjnych dla wszystkich terytoriów, w szczególności dla obszarów miejskich, w tym wspieranie zrównoważonej, multimodalnej mobilności miejskiej i działań adaptacyjnych mających oddziaływanie łagodzące na zmiany klimatu poprzez wymianę na energooszczędne oświetlenia miejskiego i przebudowę ul. Jagiellońskiej w Olsztynie”.
Cel szczegółowy to: „Poprawa efektywności energetycznej i zrównoważonej mobilności mieszkańców miejskiego obszaru funkcjonalnego Olsztyna poprzez energooszczędne oświetlenie miejskie i kompleksowe inwestycje służące transportowi zbiorowemu”.
Poprawa zrównoważonej mobilności mieszkańców MOF Olsztyna zostanie osiągniętą poprzez:
- Zwiększenie ilości łańcuchów ekomobilności – komunikacyjnych tras rowerowych oraz traktów pieszych przyjaznych mieszkańcom i turystom, które w przyszłości zostaną połączone z planowanymi odcinkami o tej samej funkcji na obszarze gmin ościennych (Gm. Dywity) włączonych do MOF,
- Poprawa warunków komunikacji rowerowej, rozwój infrastruktury rowerowej – połączenie projektowanej ścieżki z miejskim systemem rowerowych powiązań komunikacyjnych
i promowanie dzięki temu zdrowego i aktywnego trybu życia, - Zwiększenie dostępności komunikacji miejskiej dla osób o ograniczonej zdolności do poruszania się i niepełnosprawnych,
- Usprawnienie ruchu w rejonie skrzyżowania ulic Jagiellońska, Limanowskiego i Sybiraków oraz skrzyżowania ulic Limanowskiego – Hanki Sawickiej – zwiększenie punktualności ruchu transportu zbiorowego (w wyniku budowy buspasa na przebudowywanym odcinku ul.
Jagiellońskiej – większe zadowolenie mieszkańców).
Poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg, ścieżek rowerowych i chodników:
- Wyraźna separacja ruchu rowerowego i pieszego od samochodowego (ul. Jagiellońska) – czytelny układ architektoniczny,
- Nawierzchnie o wysokich cechach użytkowych,
- Likwidacja dotychczasowych barier architektonicznych – udostępnienie infrastruktury dla osób niepełnosprawnych,
- Zmniejszenie wypadkowości.
Promowanie działań niskoemisyjnych w MOF Olsztyna poprzez:
- Budowę ścieżek rowerowych, pieszo-rowerowych i chodnika – jako alternatywnych dróg przemieszczania się,
- Przebudowę i budowę, na energooszczędne, oświetlenia ulic Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Synów Pułku, Krasickiego, Wilczyńskiego i Jagiellońskiej – zastosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku energooszczędnego oświetlenia ledowego z detektorami ruchu i
możliwością ustawienia natężenia światła,
Aktywizacja gospodarcza MOF Olsztyna poprzez podniesienie atrakcyjności terenu w wyniku inwestycji w infrastrukturę transportową – poprawa warunków funkcjonowania istniejących podmiotów oraz stworzenie warunków do rozwoju nowych działalności, tj.:
- Poprawa atrakcyjności inwestycyjnej, rozwój przedsiębiorczości i rynku pracy poprzez zapewnienie dostępności transportowej,
- Promocja produktów turystycznych (komunikacyjne trasy rowerowe),
- Efektywniejsza obsługa intensywnie rozwijających się obszarów miasta w różnych dziedzinach gospodarki,
- Poprawa jakości życia w mieście – przyciągnięcie nowych mieszkańców i inwestorów. Użytkownikami projektu będą mieszkańcy MOF Olsztyna, w tym przede wszystkim mieszkańcy Olsztyna oraz Gminy Dywity, do której doprowadza ul. Jagiellońska.
Dzięki realizacji projektu poprawie ulegnie dostępność komunikacji zbiorowej (usług publicznych) z uwagi na podniesieniejakości oświetlenia pasa drogowego – dzięki odpowiedniemu oświetleniu zrealizowana infrastruktura będzie bezpiecznie wykorzystana także po zmroku.
Obszar projektu dotyczący komunikacji i transportu oraz nowoczesnego oświetlenia energooszczędnego, zawsze nastawiony jest na rozwój gospodarczy. Podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej terenów wpłynie pozytywnie na przyciągnięcie inwestorów zewnętrznych.