Idź do treści strony
Gospodarka

Program Operacyjny: Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027
Priorytet: FEWM.11 Turystyka i kultura
Działanie: FEWM.11.01 Infrastruktura kultury
Wartość projektu: 72 499 000,00 zł
Dofinansowanie: 35 983 586,75 zł (w tym – UE: 34 698 458,65 zł, budżet państwa: 1 285 128,10 zł)
 

Opis projektu (efekty, rezultaty):

Przedmiotem projektu jest dostosowanie zabytkowego zespołu budynków przy ul. Piłsudskiego 38 w Olszynie (działka nr 108/7, 108/9, 108/13 w obrębie 109), w którym siedzibę ma Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Miejska Biblioteka Publiczna „Planeta 11” oraz Biuro Wystaw Artystycznych BWA w Olsztynie wraz z niezbędną infrastrukturą na potrzeby poszerzenia i uatrakcyjnienia oferty kulturalnej obiektu oraz zakup wyposażenia. Zakres prac obejmuje przeprowadzenie gruntownej przebudowy obiektu, dostosowanie go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, budowę zbiornika retencyjnego wód opadowych i przebudowę atrium oraz instalację oświetlenia zewnętrznego. Nowy, cyfrowy system projekcyjny oraz ekran zwiększą możliwości wyświetlania na całej kopule pokazów astronomicznych, filmów popularnonaukowych i innych dzieł filmowych w technologii fulldome. Dzięki wykonaniu wystaw prezentujących w sposób interaktywny tematy z zakresu astronautyki i meteorytyki (w holu dolnym i górnym planetarium), przekazywanie treści kulturowych stanie się atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. W ramach projektu zaplanowano także poszerzenie działalności o instalację nowoczesnej wystawy interaktywnej pn. Habitat księżycowy. Aranżacja przestrzeni w formie bazy kosmicznej będzie umożliwiała wykonywanie określonych czynności, niezbędnych do tego, aby przeżyć poza ziemskim środowiskiem, a przygotowane różne scenariusze ekspozycji będą uwzględniać rozmaite aspekty życia poza Ziemią.

Modernizacja Olsztyńskiego Planetarium pozwoli na:
1. Zwiększenie ilości osób korzystających z oferty Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego poprzez utworzenie Habitatu księżycowego.
2. Wzbogacenie oferty kulturalnej i edukacyjnej poprzez wyposażenie jednostki w nowoczesną infrastrukturę multimedialną.
3. Zwiększenie atrakcyjności turystycznej OPiOA poprzez zwiększenie oferty kulturalnej i edukacyjnej jednostki, będącej elementem turystycznego Szlaku Kopernikowskiego, upamiętniającego postać Mikołaja Kopernika i jego związki z Warmią i Mazurami.

Cel projektu:
Głównym celem projektu jest zwiększenie ilości osób korzystających z oferty Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie.
Zadanie wpisuje się w cel SZOP nr EFRR.CP4.VI Wzmacnianie roli kultury i zrównoważonej turystki w rozwoju gospodarczym, włączeniu społecznym i innowacjach społecznych. Realizacja zadania posłuży podniesieniu jakości i różnorodności oferty turystycznej i kulturalnej regionu, dzięki której zwiększy się jej udział w rozwoju gospodarczym województwa. Jednocześnie, poprzez zapewnienie jak najszerszej dostępności dziedzictwa kulturowego oraz tworzenie infrastruktury umożliwiającej angażowanie coraz szerszego grona odbiorców w działania poznawcze i kreatywne, zwiększy się rola sektora kultury w sferze włączenia społecznego.

Zakres projektu obejmuje:

W ramach projektu zaplanowano realizację następującego zakresu:
1. Roboty budowlane, które obejmą:
a) prace ogólnobudowlane obejmujące wymianę pokrycia Kopuły, wymianę pokrycia i obróbek dachu wraz z jego ociepleniem oraz wymianę tynków,
b)  roboty sanitarne, które obejmą: instalacje zewnętrzne, tj. instalacje nawadniania, kanalizację deszczową wraz z budową zbiornika retencyjnego oraz remont fontanny.
c) W ramach instalacji elektrycznych zaplanowano przyłącza i przekładki sieci zewnętrznych oraz wykonanie instalacji wewnętrznych.
d) Roboty branży drogowej obejmą prace rozbiórkowe, roboty nawierzchniowe z kostki brukowej betonowej oraz z płyt granitowych i roboty ziemne.
e) Nowe nasadzenia niską zielenią i krzewami.
f)  Zakup wyposażenia stałego.

2. Zakup wystaw interaktywnych
Interaktywna wystawa edukacyjna zostanie poświęcona eksploracji, podbojowi i zagospodarowaniu kosmosu, w tym w szczególności Księżyca. Wystawa składać się będzie z 55 eksponatów, scenografii, nagłośnienia i oświetlenia ekspozycyjnego oraz tekstów i grafik towarzyszących ekspozycji. Wystawa zostanie udostępniana w czterech przestrzeniach, z których część pełni również funkcje komunikacyjne lub organizacyjne (grupowanie się zwiedzających oczekujących na pokaz w planetarium). Eksponaty są podzielone na 7 grup tematycznych, różniących się poruszanymi zagadnieniami, ale także stylistyką i aranżacją. Wszystkie eksponaty i wszystkie treści są dostępne w dwóch językach: polskim (wiodącym) i angielskim (uzupełniającym).
Grupy tematyczne wystawy:
Grupa 1: NAPĘD RAKIETOWY
Grupa 2: ODKRYWAMY KOSMOS
Grupa 3: EKSPONATY WOLNOSTOJĄCE
Grupa 4: KOSMICZNY PLAC ZABAW
Grupa 5: CENTRUM KONTROLI LOTÓW
Grupa 6: NA SREBRNYM GLOBIE
Grupa 7: HABITAT KSIĘŻYCOWY

3. Nadzór inwestorski
Działanie obejmuje pełnienie nadzoru w zakresie wszystkich branż, których dotyczy projekt. Nadzór inwestorski będzie odpowiedzialny przed zamawiającym za organizację i koordynację działań wszystkich stron uczestniczących w procesie inwestycyjnym. W trakcie realizacji projektu pełnił będzie nadzór i kontrolę nad prawidłowością wykonywanych prac i ich zgodnością z dokumentacją projektową, uzyskanymi decyzjami administracyjnymi oraz przepisami prawa budowlanego, zobowiązany będzie do posiadania w zespole inspektorów branżowych wszystkich branż. Nadzór nad robotami budowlanymi będzie pełniony przez cały okres realizacji zadania do momentu ich zakończenia i rozliczenia

4. Zakup wyposażenia ruchomego
Zadanie obejmuje zakup wyposażenia ruchomego niezbędnego do poszerzenia i uatrakcyjnienia oferty kulturalnej obiektu. W ramach zadania zaplanowano zakup mebli i urządzeń biurowych i sprzętu komputerowego, które zostaną umieszczone m.in. w pomieszczeniach biurowych, hallu budynku i przy kasach. Wyposażenie gospodarcze, techniczne, medyczne oraz sprzęt do sprzątania niezbędne do obsługi osób
odwiedzających obiekt oraz uczestników warsztatów zostaną umieszczone m.in. w magazynach, łazienkach, w szatni oraz w pomieszczeniach technicznych i socjalnych obiektu. Zaplanowano także zakup wyposażenia specjalistycznego m.in. do sal wystawowych, multimedialnych i filmowych.

5. Promocja projektu
W ramach zadania zaplanowano:
- wykonanie i montaż 1 tablicy informacyjnej oraz 1 tablicy pamiątkowej, która zostanie wykonana na szkle.
- Produkcję filmu promocyjnego oraz czterech spotów promocyjnych promujących nowe usługi kulturalne obiektu.
- Kampanię informacyjną w Internecie: trzy artykuły sponsorowane w lokalnym portalu informacyjnym oraz trzy posty sponsorowane w mediach społecznościowych.
- Kampanię informacyjną na pięciu autobusach komunikacji miejskiej (Reklama Fullback).
- Organizację konferencji prasowej na zakończenie realizacji projektu, która odbędzie się w formie dwóch

Grupy docelowe:
- mieszkańcy Olsztyna, innych gmin z województwa i ościennych,
- turyści odwiedzający stolicę Warmii i Mazur,
- grupa interesariuszy bezpośrednio korzystająca z oferty OPiOA.

Termin realizacji projektu: 07.01.2025 r. – 31.07.2027 r.  


#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie

 

Wetter