Idź do treści strony
Gospodarka

Modernizacja zawodu - kompetentny specjalista

Program Operacyjny: Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027
Priorytet: FEWM.06 Edukacja i Kompetencje EFS+
Działanie: FEWM.06.04 Edukacja zawodowa
Wartość projektu: 880 984,68 zł
Dofinansowanie: 790 088,68 zł 

Opis projektu:
Technikum nr 2 funkcjonujące w ramach Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowym dostosowuje ofertę kształcenia do potrzeb rynku pracy na podstawie informacji od pracodawców. Monitoruje potrzeby pracodawców w zakresie oczekiwanych kwalifikacji pracowników. W województwie warm.-maz. w ostatnich latach powstało wiele nowoczesnych hal magazynowych, które obsługują cały kraj i Europę. Transport towarów nabiera znaczenia w funkcjonowaniu gospodarki. Generuje to skomplikowane procesy logistyczne wymagające stosowania dostosowanych do danych warunków sposobów magazynowania, polityki zaopatrzeniowej oraz ekonomizacji transportu i gospodarki zapasami.
Szkoła kształci swoich uczniów, ale z uwagi na program nauczania – tylko teoretycznie. Wzbogacenie oferty edukacyjnej będzie polegać na wprowadzeniu nauki obsługi giełdy transportowej w ramach kwalifikacji SPL.04 oraz obsługi wózka widłowego w ramach kwalifikacji rynkowej. Umiejętność obsługi wózków widłowych uczniowie zdobędą w klasie V technikum na przedmiocie Kwalifikacje rynkowe, który realizowany jest od roku szkolnego 2023/24 i którego celem jest wyposażenie uczniów w konkretne umiejętności pożądane na rynku pracy. Uczeń po zakończeniu edukacji będzie przygotowany do egzaminu państwowego bez konieczności uczestnictwa w dodatkowym płatnym kursie. 
Unowocześniona oferta kształcenia zostanie wprowadzona w szkole we 09.2026 r. Obejmie uczniów klasy V technikum w zakresie kwalifikacji rynkowej oraz uczniów klasy I w ramach SPL.04. Modyfikacja treści nastąpi we współpracy z pracodawcami, którzy współpracują ze szkołą przy tworzeniu koncepcji projektu i z którymi szkoła zawarła porozumienia. 

Cel projektu:
Celem projektu jest wzbogacenie oferty edukacyjnej Technikum nr 2 w ZSEH w Olsztynie poprzez unowocześnienie treści i metod kształcenia w zawodzie technik logistyk oraz podniesienie kwalifikacji 1 nauczyciela (1K) i umiejętności 5 nauczycieli (4K1M) w ramach studiów podyplomowych, kursu i staży oraz przystosowanie dwóch pracowni do nauki w zawodzie. 

Zakres projektu obejmuje:
1. Studia podyplomowe
Wsparciem w postaci studiów podyplomowych objęta zostanie jedna nauczycielka. Planuje się, że studia odbędą się w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu. Studia mają formę zaoczną, obejmują 184 godz., realizowane w ciągu II semestrów (10 zjazdów) od soboty do niedzieli. Liczba godzin umożliwia nauczycielom posiadającym kwalifikacje pedagogiczne nabycie kwalifikacji do nauczania w tym zawodzie. Program studiów WSL oparty jest na solidnych podstawach logistyki, zorientowany na jej aktualne trendy i kierunki rozwoju.
2. Unowocześnienie oferty kształcenia
W ramach zadania zostanie zakupiony symulator wózka widłowego. Simulator VR jest zaawansowanym narzędziem do szkolenia, połączeniem oprogramowania i sprzętu, które przenosi ucznia do wózka widłowego w wirtualnej rzeczywistości, gdzie wszystko działa dokładnie tak, jak w prawdziwej maszynie. Jest narzędziem ekonomicznym, bezpiecznym, efektywnym i wszechstronnym. Dostawca sprzętu zapewni przeszkolenie nauczycieli w zakresie obsługi sprzętu w wymiarze 8h zegarowych. Na zajęciach w ramach kwalifikacji rynkowej uczniowie nauczą się obsługi wózka widłowego. Po zakończeniu nauki będą mogli przystąpić do egzaminu państwowego bez konieczności uczestnictwa w dodatkowych kursach i uzyskując certyfikat operatora wózków widłowych spełnią oczekiwania pracodawców. 
3. Przystosowanie pracowni do nauki w unowocześnionym zawodzie
Aby zapewnić warunki do nauki w unowocześnionym zawodzie należy przygotować pracownie. Do nauki w tym zawodzie są przeznaczone dwie pracownie (309 i 311) połączone wspólnym zapleczem, w którym  umieszczony zostanie symulator wózka widłowego. W pomieszczeniach zaplanowano wymianę instalacji elektrycznej, oświetlenia na energooszczędne, które będzie zgodne z zasadami BHP. Po zakończeniu prac elektrycznych niezbędne będzie malowanie sal. 
4. Kurs obsługi wózka widłowego
Uwzględniając potrzeby pracodawców szkoła przygotuje nauczycieli do prowadzenia zajęć w zakresie obsługi wózka widłowego. Aby nauczyciel mógł prowadzić takie zajęcia zorganizujemy kurs o tej tematyce. Kurs obsługi wózków widłowych będzie trwał 50h lekcyjnych i zakończy się egzaminem państwowym, który nadaje uprawnienia operatora wózków widłowych. 
5. Staż dla nauczycieli
Uczestnicy projektu (4K1M) zostaną objęci wsparciem w postaci 80-godzinnego stażu realizowanego u pracodawców, z którymi szkoła podpisała porozumienia i którzy współpracują w tworzeniu koncepcji projektu. Staż będzie podzielony na dwie części po 40 h i zostanie zrealizowany u dwóch pracodawców, aby zapewnić nabywanie umiejętności praktycznych w ramach kwalifikacji SPL.01 oraz SPL.04. Jeden z pracodawców posiada magazyny sprzedaży hurtowej (SPL.01). Drugi organizuje przepływy towarów (SPL.04). 

Grupy docelowe:
Grupą docelową projektu są nauczyciele i nauczycielki zatrudnieni w Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie, które otrzyma wsparcie w postaci unowocześnienia oferty kształcenia. Dzięki zdobytym nowym kwalifikacjom i umiejętnościami, będą oni mogli profesjonalnie kształcić uczniów szkoły w zawodzie technik logistyk.

Termin realizacji projektu: 
01.01.2024 – 30.09.2025 r. 

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
 

Wetter