Idź do treści strony
Gospodarka

Poprawa mobilności miejskiej – ekotransport w Olsztynie

Program Operacyjny: Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027
Priorytet: FEPW.03 Zrównoważona mobilność miejska
Działanie: FEPW.03.01. Zrównoważona mobilność miejska
Wartość projektu: 297 435 887,93 zł
Dofinansowanie: 128 931 702,67 zł

Projekt zakłada realizację działań sprzyjających poprawie jakości transportu publicznego na terenie MOF Olsztyna. Obejmuje działania do realizacji na obszarze Gminy Olsztyn. Przedsięwzięcie ma charakter kompleksowy. Obejmuje zadania spośród trzech grup określonych dla działania 3.1 w Szczegółowym opisie priorytetów FEPW 2021-2027, tj.:
1) zakupu bezemisyjnego taboru tramwajowego, trolejbusowego lub autobusowego (pojazdy z napędem elektrycznym lub wodorowym),
2) budowy, przebudowy i modernizacji infrastruktury na potrzeby transportu miejskiego i komplementarnych form mobilności,
3) digitalizacji systemu mobilności w miastach i ich obszarach funkcjonalnych.

Cel projektu:
Podstawowym celem projektu jest poprawa warunków mobilności dla mieszkańców Olsztyna przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju i tym samym przyczynienie się do osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu. Projekt jest kolejnym krokiem w realizacji całościowej koncepcji mobilności miejskiej w Olsztynie zgodnie z zapisami Planu Zrównoważonej Mobilności dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna 2030+ (SUMP).
Realizacji tego celu sprzyja realizacja szeregu wzajemnie ze sobą powiązanych celów szczegółowych:
- podniesienie atrakcyjności oferty transportu autobusowego i tramwajowego na obszarze MOF Olsztyna;
- zapewnienie odpowiedniej infrastruktury transportu publicznego niezbędnej do parkowania autobusów, ich naprawy, serwisowania oraz ładowania pojazdów zeroemisyjnych, bezpiecznego oczekiwania na przyjazd autobusu, dostępu do informacji na temat transportu;
- zapewnienie odpowiedniej infrastruktury w wybranych częściach miasta w celu umożliwienia realizacji usług z zakresu publicznego transportu zbiorowego;
- zwiększenie skomunikowania na terenie MOF Olsztyna;
- zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko (zmniejszenie emisji spalin);
- zmniejszenie negatywnego oddziaływania transportu na warunki życia mieszkańców, m.in. poprzez ograniczenie hałasu komunikacyjnego;
- zwiększenie dostępności transportu publicznego poprzez zastosowanie rozwiązań dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Zakup nowych autobusów zeroemisyjnych i jednoczesne wycofanie z użytku najstarszych pojazdów wpłynie na obniżenie wieku taboru eksploatowanego przez MPK. Pozwoli to na ograniczenie kosztów związanych z naprawami najstarszych autobusów oraz znacząco ograniczy ryzyko awarii taboru, pozytywnie wpływając na niezawodność komunikacji publicznej. Istotnie poprawi również komfort podróżowania oraz ograniczy negatywny wpływ transportu na środowisko dzięki redukcji emisji spalin (nowe zeroemisyjne autobusy zastąpią stare niespełniające obecnie minimalnych norm emisji). Zakup nowych tramwajów pozwoli na dalszy rozwój transportu tramwajowego w mieście.
Rozbudowa zajezdni autobusowej pozwoli na bezpieczne parkowanie, naprawę, serwisowanie autobusów, ładowanie pojazdów elektrycznych oraz umożliwi dalszy rozwój transportu publicznego w mieście, w tym transportu zeroemisyjnego.

Dla większego komfortu podróżujących istotne znaczenie będzie miał również rozwój infrastruktury przystankowej na terenie miasta (przystanki, dojścia piesze do przystanków), która wpłynie na poprawę dostępności do transportu zbiorowego. Rozbudowa systemu SIM i ITS wpłynie na poprawę jakości funkcjonowania komunikacji miejskiej oraz poprawę komfortu korzystania z transportu publicznego.
Stworzenie dogodnych warunków pasażerom sprawi, że transport zbiorowy będzie uznawany przez nich jako przyjazny i wygodny sposób podróżowania, stanowiący realną alternatywę dla transportu indywidualnego.

Podniesienie atrakcyjności transportu publicznego wpłynie na zwiększenie jego wykorzystania wśród mieszkańców, przekładając się na zmniejszenie natężenia ruchu w mieście, w szczególności w centrum miasta. To z kolei przyczyni się do redukcji poziomu hałasu komunikacyjnego i ograniczenia negatywnego oddziaływania transportu na środowisko, a w konsekwencji do poprawy jakości powietrza.
Projekt przyczyni się również do poprawy komfortu pracy kierowców autobusów oraz pracowników MPK, co zostanie osiągnięte dzięki wymianie części wyeksploatowanego taboru na nowe pojazdy, ale również wskutek rozwoju infrastruktury technicznej i socjalnej na wybranych pętlach autobusowych w mieście, a także poprawy warunków obsługi taboru autobusowego na terenie zajezdni.
Realizacja ww. celów łącznie wpłynie na poprawę jakości życia w mieście, podnosząc jego atrakcyjność w oczach mieszkańców i przyjezdnych.

Zakres projektu obejmuje:
1. Rozbudowę zajezdni autobusowej wraz z budową budynku warsztatowo-socjalnego przy al. Sikorskiego w celu zapewnienia miejsca do bazowania i obsługi wykorzystywanego taboru
2. Zakup sześciu tramwajów
3. Zakup dwudziestu autobusów zeroemisyjnych wraz z ładowarkami
4. Rozbudowę Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS)
5. Przebudowę pętli autobusowej Jakubowo (Parkowa),
6. Przebudowę pętli autobusowej Osiedle Mazurskie (Pstrowskiego),
7. Przebudowa pętli autobusowej Witosa,
8. Przebudowę pętli autobusowej Dajtki (Zbożowa),
9. Przebudowa pętli autobusowej Redykajny,
10. Budowę pętli autobusowej przy ul. Bilitewskiego na osiedlu Generałów,
11. Budowę pętli autobusowej Zielona Górka,
12. Budowę przystanków autobusowych oraz przebudowę pętli autobusowej Nagórki,
13. Budowę i przebudowę przystanków: Dworcowa-Towarowa, Limanowskiego-Wiadukt, Targowisko Miejskie,
14. Przebudowę dojść pieszych do kluczowych przystanków komunikacji miejskiej wraz z elementami zieleni.

Grupy docelowe:
Mieszkańcy Olsztyna korzystający z komunikacji miejskiej, w tym także osoby niepełnosprawne, osoby odwiedzające stolicę Warmii i Mazur, kierowcy autobusów i tramwajów.

Termin realizacji projektu: 01.07.2024 r. - 31.12.2027 r.

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie

Wetter