Dogadywanie Aglomeracji
Sześciu wójtów i burmistrz z ościennych gmin ponownie rozmawiali o wspólnych sprawach Aglomeracji Olsztyńskiej. W rozmowach uczestniczy także pełnomocnik zarządu Warmińskiego Związku Gmin Adam Sierzputowski. Szukamy wspólnych rozwiązań dla gospodarki wodno-ściekowej. Dziś rozmawiamy o 4 problemach dotyczących powołania wspólnej spółki – powiedział Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Szefowie samorządów podolsztyńskich gmin i Olsztyna dyskutowali nad wodno-ściekowymi problemami olsztyńskiej Aglomeracji. Olsztyńskie PWiK przygotowali „Tezy do rozmów w sprawie wspólnej realizacji zadań gospodarki wodno-ściekowej Gmin znajdujących się w olsztyńskiej aglomeracji” oraz „Informację dotyczącą wysokości cen i stawek opłat za dostarczoną wodę i odprowadzenie ścieków obowiązujących w 2010 r. w gminach znajdujących się w olsztyńskiej aglomeracji”. Wszyscy członkowie Aglomeracji zapoznali się z nimi i zgłaszali swoje uwagi. Podczas poprzedniego spotkania (5 stycznia 2010 r.) sformułowano 4 zagadnienia, które są podstawą do prowadzenia rozmów:
Jaki podmiot ma realizować w ramach aglomeracji zadanie dostaw i odprowadzania ścieków: istniejąca spółka czy związek gmin;
Czy zadanie to będzie realizowane na terenie całych gmin czy też na obszarze wyznaczonym przez wojewodę warmińsko-mazurskiego;
Jak konstruować taryfy: jedną dla wszystkich czy różne, ze względu na generowane koszty;
Jakie mają być zasady funkcjonowania powołanego podmiotu.
Teraz chcemy skupić się na osiągnięciu porozumienia w tych 4 punktach. To pozwoli nam przejść do następnych problemów – mówił podczas spotkania Piotr Grzymowicz - dzięki tym spotkaniom wiemy, jakie są niezbędne analizy.
W posiedzeniach Aglomeracji Olsztyńskiej uczestniczą przedstawiciele gmin:
Lech Nitkowski – Burmistrz Barczewa
Jacek Szydło – Wójt Gminy Dywity
Jerzy Laskowski – Wójt Gminy Purda
Zbigniew Małkowski – Wójt Gminy Gietrzwałd
Teodozy Marcinkiewicz – Wójt Gminy Stawiguda
Wojciech Giecko – Wójt Gminy Jonkowo
Adam Sierzputowski – pełnomocnik zarządu Warmińskiego Związku Gmin.
Obserwując potrzebę uszczegółowienia zasad realizacji Porozumień o współpracy na rzecz rozwoju Olsztyńskiego Obszaru Aglomeracyjnego, zawartych w dniu 3 września 2009 r. pomiędzy Samorządem Miasta Olsztyn, a Powiatem Olsztyńskim planuje się powołanie zespołu roboczego, którego zadaniem będzie wypracowanie koncepcji formy instytucjonalnej uwzględniającej cele, zasady funkcjonowania i optymalną strukturę organizacyjną Aglomeracji Olsztyńskiej, wykraczającej poza kontekst wodno-kanalizacyjny, zgodnie z intencjami, jakie legły u podstaw porozumienia. Następne spotkanie, w szerszym gronie, zaplanowane jest na koniec stycznia.
Powróć do archiwum