Idź do treści strony
Municipality

Newsletter

Wrzesień to dobry czas, aby przypomnieć dzieciom zasady higieny. Dzięki temu sami unikniemy zarażeniu i zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się pasożytów.

Wbrew obiegowej opinii, choroby pasożytnicze mogą zdarzyć się każdemu, w każdym wieku. Nie tylko osobom o niskim poziomie higieny osobistej. Brudne ręce, nieumyte owoce i warzywa to najczęstsze przyczyny zatruć pokarmowych oraz zarażenia pasożytami!

Najczęściej występującymi u ludzi są

  • owsica,
  • wszawica,
  • świerzb.

Zadbaj o siebie!

Jeśli zauważasz u siebie objawy choroby pasożytniczej, skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który zleci Ci badania, zaproponuje terapię lub skieruje do lekarza specjalisty.

M.in. o tym, kto jest najbardziej narażony na zarażenia pasożytami, w jaki sposób wyleczyć owsicę, świerzb i wszawicę oraz jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Profilaktyka chorób pasożytniczych - materiały edukacyjne

 

Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZ, gdzie o tym jak zapobiec tym zakażeniom, mówią nasi eksperci Małgorzata Jeziorna, specjalista dermatolog, wenerolog, alergolog, oraz Małgorzata Kowalczyk–Kram, lekarz specjalista medycyny rodzinnej:

Swędzi, drapie, budzi w nocy? | Powiedz STOP chorobom pasożytniczym

Pogoda