Idź do treści strony
Municipality

Newsletter

06.07.2012 14:04

Jezioro Krzywe zaprasza cały rok

Kajaki, żaglówki, rowery, nordic walking latem. Zimą bojery, łyżwy, narty biegowe, a przez cały rok siatkówka plażowa i squash. Nowa inwestycja nad Jeziorem Krzywym powinna ucieszyć wszystkich olsztyniaków i turystów.


Jezioro Ukiel (popularnie zwane Krzywym) to największy akwen Olsztyna. Jego potencjał doceniają żeglarze, kajakarze, wędkarze i plażowicze. Brzegi Jeziora Krzywego to z kolei ulubione szlaki spacerowiczów, rowerzystów i uprawiających nordic walking latem, a zimą narciarstwo biegowe. Dzięki budowie całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, olsztynianie i turyści jeszcze bardziej pokonają Jezioro Krzywe.

Wypożycz sprzęt i ruszaj
Nad Jeziorem Krzywym powstanie wielofunkcyjny szlak turystyczny o długości ok. 1,58 km, który ma zaspokoić potrzeby turystyki pieszej, rowerowej i zimowej. W sezonie pełnił on będzie funkcje szlaku pieszego i rowerowego, zimą zaś toru do nart biegowych. Osoby, które chcą spróbować wszystkich tych dyscyplin, nie muszą martwić się brakiem sprzętu. Będzie go można wypożyczyć na miejscu, ponieważ przy projektowaniu bazy sportowo-rekreacyjnej założono także powstanie wypożyczalni sprzętu. Na turystów i mieszkańców czekać będą rowery turystyczne i górskie, kijki nordic walking, narty biegowe, i inny sprzęt potrzebny do rekreacji.

Wypływamy!
Powód do radości będą mieli również wodniacy. Infrastruktura nabrzeża uzupełniona zostanie w urządzenia obsługi wypożyczalni sprzętu pływającego, hangar na sprzęt pływający, stanowiska do wędkowania i sędziowskie. To ostatnie na pewno będzie często zajęte, bo Jezioro Krzywe to miejsce rozgrywania wielu regat, od rywalizacji dzieci na optymistkach po światową elitę Volvo Olimpic Cup. Sędziowie będą mogli oceniać zawodników z wody, bo na jeziorze pojawią się nowe pomosty, pływające i stałe.
Ręce już mogą zacierać kajakarze, którzy doczekają się całorocznej bazy sportów kajakarskich. Obiekt będzie się składał m.in. z sali ćwiczeń ogólnorozwojowych, siłowni, sauny i zaplecza odnowy biologicznej. Na miejscu kajakarze będą mogli korzystać z ergometrów, które służą do pomiaru ilości wykonywanej pracy przez mięśnie.

No to gramy!
Nie zawiodą się również ci, którzy nad jeziorem szukają większej dawki adrenaliny. Nad Krzywym powstanie również skatepark i snowpark. Będzie można oddawać się tu również grom interaktywnym, w specjalnie do tego przystosowanym parku. Usatysfakcjonowani będą również wielbiciele siatkówki plażowej i squasha. Pierwsi będą mogli wybiec na nowe całoroczne boiska, drudzy chwycić za rakiety w nowych salach. Nowe obiekty zostaną wybudowane przy ulicach Jeziornej i Jodłowej.

Na lodzie i pod lodem
Nie zapomniano również o tych, którzy kochają jezioro zimą. W Centrum Sportów Wodnych znajdą się  sauny i łaźnie parowe wraz z niezbędnym zapleczem i przebieralniami dla morsów i uprawiających tzw. nurkowanie podlodowe. Powstanie też infrastruktura do uprawiania sportów zimowych, jak bojery i łyżwiarstwo na sezonowym lodowisku.
Co nie mniej ważne nad Jeziorem Krzywym będzie również bezpieczniej, bo Centrum Sportów Wodnych będzie również siedzibą ratowników.

Dojazd? Żaden problem
Nie muszą się martwić również ci, którzy nad jezioro przyjeżdżają samochodami. O nich również nie zapomniano przy budowie całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad Jeziorem Krzywym. Na miejscu powstaną nowe miejsca parkingowe. Budowa inwestycji łączy się również z przebudową i budową sieci kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowej, mediów w zakresie linii energetycznej i telefonicznej, a także oświetlenia ulicznego.

Czekają na inwestycję

Mirosław Arczak, oficer rowerowy
Jezioro Długie pokazało, że wszystkie nasze jeziora zasługują na zagospodarowanie. Liczę na to, że to dopiero początek szlaku, który ostatecznie otoczy całe jezioro. Wtedy do pokonania byłoby już 18 km, co stanowi doskonały dystans wycieczkowy. Fajnym pomysłem na spędzenie na przykład niedzieli byłaby taka wycieczka dookoła Jeziora Krzywego z obiadem w terenie. Ale Jezioro Krzywe powinno być dostępne nie tylko dla rowerzystów, ale również dla spacerowiczów, narciarzy, biegaczy. Ten pomysł bardzo mi się podoba.



Sławomir Gicewicz, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie
Czekamy na Centrum Ratownictwa z wytęsknieniem. Obecnie mamy siedzibę na ul. Polnej, a sprzęt nad Jeziorem Krzywym trzymamy w kilku miejscach, nasze łodzie stoją na Słonecznej Polanie i na malutniej przystani między plażą miejską a restauracją przy ul. Jeziornej, a część w biurach. Potrzebujemy prawdziwej bazy, w której znajdzie się sprzęt i miejsce do pracy i szkolenia ratowników. Trzymam kciuki za powstanie Centrum Sportów Wodnych i Ratownictwa.



Janusz Moszczyński, prezes stowarzyszenia „Kąpiący się Zimą”
Bardzo bym się cieszył, gdyby taka inwestycja nad jeziorem Krzywym powstała, z chęcią będziemy z tych udogodnień korzystać. W tej chwili nie narzekamy, bo OSiR udostępnił nam hangar ze sprzętem, w którym możemy się przebrać. Oczywiście, nie jest to ogrzewane pomieszczenie, zimą warunki są ekstremalne. Śmiejemy się, że te niezbyt przyjazne warunki jeszcze bardziej nas wzmacniają.



Piotr Wroński, opiekun dyscypliny „żeglarstwo” w akcji „Olsztyn. Aktywnie!”
Gdy tylko usłyszałem o tej inwestycji, od razu bardzo mnie to ucieszyło. Bardzo dobrze, że miasto inwestuje w zagospodarowanie Jeziora Krzywego. Obecnie brakuje nam infrastruktury, która pozwalałaby lepiej rozwijać sporty wodne i to nie tylko latem, ale i przez cały rok. Nowa inwestycja z pewnością ułatwi realizację takich projektów, jak szkolenia i regaty. Myślę, że dzięki niej jeszcze więcej olsztyniaków będzie garnęło się do sportu.

 

NOL

Powróć do archiwum
Pogoda