Karty parkingowe dla niepełnosprawnych
Bogusław Szwedowicz, wiceprezydent Olsztyna spotkał się przedstawicielami olsztyńskich instytucji i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Tematem spotkania były kwestie związane z parkowaniem pojazdów w strefie płatnego parkowania w Olsztynie przez osoby niepełnosprawne.
Karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych wydawane są od 2002 roku. Otrzymać ją może każda osoba, która otrzyma pozytywną opinię Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Przez 10 lat wydanych zostało ponad 10 tys. kart, które nie zawsze wykorzystywane są przez osoby potrzebujące. Zdarza się, że np. babcia udostępnia kartę wnuczkowi, który bezkarnie parkuje w centrum miasta – mówi Karol Więckowski, pełniący obowiązki dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Olsztynie. Wspólnie ze Strażnikami Miejskimi staramy się kontrolować osoby, z kartą włożoną za szybę auta, ale to nie zawsze skuteczne działanie – dodaje.
W olsztyńskiej strefie płatnego parkowania jest 2200 miejsc, z czego kilkanaście przygotowanych jest dla osób niepełnosprawnych. Od kilku miesięcy prowadzimy działania nad zmianą funkcjonowania strefy. Pamiętamy o osobach z naruszoną sprawnością ruchową, dlatego też spotkaliśmy się i rozmawiamy jak przeprowadzić zamiany, by zabezpieczały potrzeby osób niepełnosprawnych – mówi Bogusław Szwedowicz, wiceprezydent Olsztyna. Na początek wystąpiliśmy do instytucji z prośbą o weryfikację miejsc parkingowych przygotowanych dla osób niepełnosprawnych oraz wskazanie braków na mapie strefy – dodaje. Chciałbym, aby te miejsca były lepiej oznakowane, bowiem warunki pogodowe nie zawsze ułatwiają zlokalizowanie namalowanej koperty. Przy każdej z nich, powinien stać również znak pionowy.
Uczestnicy spotkania debatowali nad zmianą regulaminu parkowania „na kartę”. Padło kilka propozycji, nad którymi teraz pracować będą urzędnicy z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.
Kolejne spotkanie ma się odbyć pod koniec kwietnia. Wtedy też odbędą się rozmowy na temat zaproponowanego ograniczenia czasowego postoju „na kartę” w strefie płatnego parkowania oraz wprowadzenia miesięcznego limitu czasowego wykorzystania karty parkingowej poza miejscami „dla niepełnosprawnych”.
Podczas XX sesji Rady Miasta, olsztyńscy radni zdecydują o powiększeniu strefy oraz o podziale jej na dwie podstrefy: tańszą na obrzeżach i droższą w samym centrum miasta. Zmianie mają ulec również stawki za parkowanie w strefie. Radnym zostanie również przedstawiona propozycja wydłużenia godzin funkcjonowania strefy.