Idź do treści strony
Municipality

Newsletter

13.06.2013 14:09

Konkurs na zagospodarowanie Placu Dunikowskiego

Urząd Miasta ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania Placu Dunikowskiego w Olsztynie. Miejsce to kojarzone jest przez mieszkańców jedynie z parkingiem oraz bardzo nieestetycznym i źle zagospodarowanym miejscem, dlatego z niecierpliwością oczekują na zmianę jego zagospodarowania.


Osoby chcące wziąć udział w konkursie muszą do 25 czerwca złożyć wniosek o dopuszczenie do udziału w konkursie. Wnioski będą przyjmowane w Wydziale Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Olsztyna. Natomiast gotowe prace konkursowe należy złożyć w terminie do dnia 03.10.2013 r. do godz. 10:30.

Zgodnie z regulaminem celem konkursu jest opracowanie ideowej koncepcji programowej i przestrzennej w zakresie nowego wykreowania Placu Xawerego Dunikowskiego ze szczególnym uwzględnieniem małych form architektonicznych i plastycznych wpisanych w koncepcję zagospodarowania terenu w relacji do jego najbliższego otoczenia oraz  uzyskanie wysokiej jakości przestrzeni publicznej odpowiadającej zabudowie śródmiejskiej powiązanej funkcjonalno, programowo i percepcyjnie z obiektami Urzędu Marszałkowskiego i Galerii usługowo-handlowej ALFA”. Ponadto wyklucza się dotychczasową funkcję Placu jako parkingu.

Historia placu Xawerego Dunikowskiego sięga 1948 r., kiedy to powstał pomysł wzniesienia Pomnika Wdzięczności dla Armii Czerwonej w Olsztynie. Pierwszy projekt monumentu stworzył rzeźbiarz prof. Stanisław Horno-Popławski. Jednak zaprezentowany w 1949 r. w olsztyńskim Zamku model plastyczny „Nike” nie zyskał przychylności władz. O ponowne opracowanie projektu monumentu poproszono prof. Xawerego Dunikowskiego. Autor chciał, aby pomnik zamykał oś perspektywiczną ul. Kopernika, jednocześnie otwierając widok na dolinę rzeki Łyny, gdzie w planach na przyszłość miał powstać Park Centralny. Plac Dunikowskiego został przekształcony w parking dopiero w 1993 r. W związku z czym usunięto sporą część jego kamiennej nawierzchni, którą zastąpioną kostką polbrukową. Pomnik, który wówczas nazywany jest Pomnikiem Wyzwolenia Ziemii Warmińsko-Mazurskiej do rejestru zabytków został wpisany w 1993 r.

Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie www.bip.olsztyn.eu

Powróć do archiwum
Pogoda