Idź do treści strony
Municipality

Newsletter

07.02.2017 14:58

Międzynarodowo o ekologii

na zdjęciu: uczestnicy spotkania

Podczas wizyty studyjnej przedstawicieli Regionalnego Centrum Ekologicznego na Europę Środkową i Wschodnią rozmawiano o m.in. odnawialnych źródłach energii i gospodarce niskoemisyjnej. 

W przestrzeniach Olsztyńskiego Parku Technologicznego, we wtorek (7 lutego), odbyło się spotkanie delegacji Regionalnego Centrum Ekologicznego na Europę Środkową i Wschodnią oraz ich gości z Azji z przedstawicielami Urzędu Miasta.

- Cieszę się, że takie spotkania mają miejsce - mówił prezydent Piotr Grzymowicz. - Dbanie o środowisko to nie tylko obowiązek konkretnej gminy. Zagrożenia ekologiczne mają charakter globalny. Dlatego powinniśmy szerzej podchodzić do tematu, wspierać się wiedzą, doświadczeniem oraz dzielić dobrymi praktykami.

Wśród gości byli m.in. m.in. Masahiro Suzuki, badacz z japońskiego think-tanku IGES (Institute for Global Environmental Strategies), założonego przez Ministerstwo Środowiska Japonii, Nobohide Nakagawa, reprezentant gminy Kitakyushu i członek rady ds. energii w gminie, czy Takashi Shmakawa, reprezentant firmy Kawasaki.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o sytuacji ekologicznej zarówno w Azji jak i Europie, przedstawiali plany i zamierzenia związane działaniami proekologicznymi w sferze szeroko pojętej gospodarki.  Pełnomocnik prezydenta Olsztyna ds. infrastruktury i gospodarki elektroenergetycznej, Karol Więckowski przybliżył gościom plan gospodarki niskomisyjnej miasta Olsztyna na lata 2014-2020, natomiast prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetycznego, Konrad Nowak, zaprezentował projekt elektrociepłowni, nowego  źródła ciepła i energii elektrycznej zasilanego paliwem z przetworzonych odpadów komunalnych, która pozwoli nie tylko zabezpieczyć mieszkańcom Olsztyna dostawę ciepła na okres 25 lat, ale również wpłynie na poprawę jakości powietrza oraz zmniejszanie ilości odpadów oddawanych na składowiska.

[galeria zdjęć]

Powróć do archiwum
Pogoda