Muzeum Nowoczesności zaprasza
Już w środę, 15 października, otwarte zostanie dla zwiedzających Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” mieszczące się w zrewitalizowanym tartaku Raphaelsohnów. Choć trwają ostatnie prace przy aranżacji wystaw tartak nabiera pełnego wyrazu. Stąd już dziś zachęcamy do odwiedzenia tego – nowego w Olsztynie - obiektu.
Tartak Raphaelsohnów przylega do niedawno otwartego Parku Centralnego i widoczny jest z daleka dzięki przywróconemu mu w trakcie rewitalizacji wysokiemu kominowi. Stanowi on jedyny zachowany relikt dawnej „dzielnicy przemysłowej” Olsztyna z czasów dynamicznego rozwoju miasta w drugiej połowie XIX i początku XX wieku.
Centrum, działające w strukturze Miejskiego Ośrodka Kultury, przygotowało dla swoich gości bogatą wystawę prezentującą kilkadziesiąt zagadnień związanych z rozwojem cywilizacyjnym Olsztyna i regionu, który pojawił się u schyłku XVIII w, a w pełni rozkwitł w wiekach XIX i XX, jako efekt rewolucji przemysłowej, szeregu ważnych wynalazków oraz dwóch rewolucji społecznych (francuskiej i amerykańskiej). Wystawa zawiera bardzo wiele informacji, dotychczas znanych jedynie wąskiej grupie specjalistów, reprodukcje unikatowych zdjęć, map i dokumentów. Atrakcyjność wystaw wzbogacają oryginalne eksponaty, modele oraz szeroka gama interaktywnych multimediów. Wizyta w Centrum, będzie więc pasjonującą podróżą w czasie, podczas której, przemieszczając się po dawnych tartacznych halach, dowiemy się nie tylko jak wykorzystywano liczne wynalazki i odkrycia, jak produkowano, podróżowano, komunikowano się i wznoszono domy w nieodległej, ale przecież już zapomnianej przeszłości – ale także, jak wyglądali dawni olsztynianie, jak mieszkali i jakim oddawali się rozrywkom. Galeria portretów olsztynian z dawnych zakładów fotograficznych sąsiaduje w Centrum z „atelier” w którym każdy z gości będzie mógł zrobić sobie stylową fotkę.
W „kąciku edukacyjnym” Centrum obejrzeć będzie można wystawę pokazującą rewitalizację dawnego tartaku. Była ona wynikiem inicjatywy olsztyńskich i regionalnych organizacji pozarządowych, a szczegółowa koncepcja została przygotowana podczas wspólnych prac koalicji wspomnianych organizacji z przedstawicielami Urzędu Miasta. Beneficjentem unijnego dofinansowania oraz inwestorem i użytkownikiem obiektu jest Miejski Ośrodek Kultury, on też jest autorem scenariusza i realizatorem wystaw. Koszt rewitalizacji to kwota 5 509 024,84 zł, z czego udział własny Gminy Olsztyn wyniósł 1 866 165,34 zł. Prace w formule „zaprojektuj i wybuduj” wykonywało Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A z Olsztyna, w okresie od października 2011 do grudnia 2013.
Pracownicy Centrum przygotowali interesujący program edukacyjny, skierowany zarówno do młodzieży szkolnej jak i dla odbiorców dorosłych. Oprócz codziennego oprowadzania w Centrum prowadzone będą także „lekcje muzealne” oraz cykliczne otwarte prelekcje. Miejski Ośrodek Kultury wydawać także będzie „zeszyty muzealne” poświęcone kwestiom cywilizacyjnego rozwoju Olsztyna i regionu.
W przeddzień udostępnienia Centrum do zwiedzania - 14 października o godzinie 14.30 odbędzie się uroczystość oficjalnej inauguracji, której dokona prezydent miasta. Wśród zaproszonych gości znajdą się przedstawiciele instytucji oraz osoby prywatne zaangażowane w jego powstanie: społecznicy, konserwatorzy, wykonawcy a także potencjalni partnerzy, darczyńcy i sponsorzy.
Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013