Nagrody Prezydenta Olsztyna
Już dziś odbędzie się uroczyste wręczenie dorocznych nagród Prezydenta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury za 2011 rok. Spotkanie odbędzie się dziś o godzinie 18:00 w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku.
Nagrody przyznano:
1. Cezaremu Ilczynie - za całokształt pracy twórczej w dziedzinie teatru
2. Dorocie Obijalskiej - za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania muzyki
3. Markowi Barańskiemu - za całokształt pracy w dziedzinie dziennikarstwa i upowszechniania kultury
4. Andrzejowi Stachurskiemu - za całokształt pracy twórczej w dziedzinie fotografii
5. Barbarze Rytwińskiej - za całokształt pracy w dziedzinie upowszechniania muzyki
6. Ewie Zdrojkowskiej-Ogrodowczyk - za osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa i upowszechnianie kultury
7. Eugeniuszowi Geno Małkowskiemu - za całokształt pracy w dziedzinie plastyki
8. Krzysztofowi Jaworskiemu - za upowszechnianie kultury muzycznej
9. Marcinowi Rumińskiemu – za całokształt pracy twórczej w dziedzinie muzyki
10. Chórowi Mieszanemu Medici Pro Musica - za szczególna promocję kultury Olsztyna z okazji 20-lecia Chóru
Przyznano również dwie nagrody rzeczowe – prace malarskie wybitnej olsztyńskiej artystki Pani Ewy Plichty-Lubienieckiej, które otrzymują Pani Maria Dramińska za całokształt pracy artystycznej i Pan Paweł Pakuła za promocję kultury Olsztyna.
Kultura jest tą dziedziną życia, którą trudno oceniać, wartościować. Na samorządzie spoczywa obowiązek promocji istotnych dokonań artystycznych, wspierania twórców, szczególnych dokonań w dziedzinie edukacji kulturalnej lub działalności służącej upowszechnianiu kultury i sztuki. W tym właśnie celu została podjęta Uchwała Rady Miasta ustanawiająca doroczne nagrody Prezydenta Miasta Olsztyna.
Samorząd Olsztyna już od 1995 roku przyznawał nagrody. Aktualnie obowiązująca uchwała daje możliwość nagradzania twórców i działaczy kultury, wybitnie wyróżniających się w swojej twórczości i działalności kulturalnej związanej z Olsztynem lub których nagrodzona twórczość, działalność w znaczący sposób wiąże się z Olsztynem.
Nagrody są przyznawane na wniosek Prezydenta Olsztyna, Komisji Kultury, Promocji i Turystyki Rady Miasta i wielu innych podmiotów, których statutowy zakres obejmuje działania w dziedzinie kultury i sztuki.
Wnioski rozpatruje Rada Artystyczna, w skład której wchodzą znani i cenieni przedstawiciele środowiska kultury tj.:
** Konrad Lenkiewicz - przedstawiciel Komisji Kultury, Promocji i Turystyki Rady Miasta Olsztyna
** Zbigniew Dąbkowski - przedstawiciel Komisji Kultury, Promocji i Turystyki Rady Miasta Olsztyna
** Alicja Bykowska-Salczyńska - przedstawiciel środowiska literackiego
**Irena Telesz - przedstawiciel środowiska teatralnego
** Karolina Felska - przedstawiciel środowiska tanecznego
** Mirosława Smerek-Bielecka – przedstawiciel środowiska plastycznego
** Daniel Dramowicz - przedstawiciel środowiska muzycznego
** Andrzej Brzozowski - przedstawiciel środowiska estradowego
** Mieczysław Wieliczko - przedstawiciel środowiska fotograficznego
** Tomasz Śrutkowski - przedstawiciel środowisk twórczych
W ciągu kilkunastu lat nagrodzono ludzi kultury za całokształt ich pracy twórczej, a także twórców, których dokonania zaistniały w danym roku nie tylko w samym Olsztynie ale na terenie kraju i niejednokrotnie poza jego granicami.
Od czasu, kiedy Samorząd Olsztyna podjął inicjatywę przyznawania nagród Prezydenta Olsztyna do 2012 roku przyznano ogółem 152 nagrody indywidualne i 33 nagrody zespołowe.
Przyznawanie dorocznych nagród to jedna z form prowadzonego przez Miasto Olsztyn mecenatu. Wśród laureatów są wyjątkowe osoby, których wkład w olsztyńska kulturę jest nieprzeciętny. Wśród osób nagrodzonych są wybitni aktorzy, muzycy, plastycy, filmowcy, tancerze, literaci, dziennikarze, fotograficy, historycy, reżyserzy, bibliotekarze, muzealnicy, animatorzy kultury, chórzyści. Praktycznie laureaci Nagrody Prezydenta reprezentują wszystkie dziedziny kultury.
Spośród zespołów należy wymienić chociażby Olsztyński Chór Kameralny „Collegium Musicum” w 2012 r. obchodzący 35-lecie działalności, Zespół VADER, czy szczególnie wyróżniający się w zakresie popularyzacji dziedzictwa kulturowego zespół Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa BORUSSIA. Są zauważalne spektakularne osiągnięcia, które rozsławiają Olsztyn, ale i doceniamy wybitnych twórców za całokształt pracy twórczej.