Idź do treści strony
Municipality

Newsletter

03.03.2010 16:15

Narada o podtopieniach

W centrum zarządzania kryzysowego odbyło się spotkanie olsztyńskich służb. Prezydent Olsztyna wysłuchał raportów o przygotowaniach miasta do ewentualnych skutków gwałtownych roztopów. Temat narady: „Ocena możliwości wystąpienia podtopień na terenie Olsztyna oraz stanu przygotowania przed tym zagrożeniem”.  

3.100 ton soli, 745 ton piasku, 1830 ton mieszanki znajduje się na olsztyńskich ulicach – teraz organizujemy wywóz tych pozostałości po zimie – poinformował Zbigniew Gustek, z-ca dyr. MZDiM. Na ul. Leśnej znajduje się olsztyńskie miejsce składowania śniegu – wywieźliśmy tam ponad 1200 ton śniegu – uzupełniał dyrektor – przy sprzyjającej aurze łatamy liczne dziury. Nie mamy jeszcze żadnych zgłoszeń o podtopieniach – informowali strażacy, strażnicy i urzędnicy. Na razie usunęliśmy ogromną kałużę ze szkolnego boiska ale innych zgłoszeń jeszcze nie mamy – precyzował Andrzej Górzyński komendant olsztyńskiej Straży Pożarnej.

Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie, Agencja Nieruchomości Rolnych O/Terenowy w Olsztynie, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie referowali aktualny stan zbiorników i urządzeń wodnych oraz monitorowaniem rejonów i miejsc, na których może wystąpić zagrożenie powodzi i podtopieniem. Komendant KM PSP, Komendant KM Policji, Komendant Straży Miejskiej, Areszt Śledczy  PUDiZ, Dyrektor WZK i OL przedstawiali przygotowania sił i środków do użycia w przypadku wystąpienia powodzi i podstopień.

Dodatkowo omawiano stan mostów, przepustów oraz innych ważnych obiektów użyteczności publicznej a także realizację zadań związanych z okresem zimowym oraz perspektyw dalszego działania w aspekcie przeciwdziałania powodzi i podtopieniem. Po przedstawieniu raportów sformułowano zalecenia i wnioski:

1)      utrzymać w pełnej gotowości do działania odpowiednią ilość sił i środków;

2)      stale monitorować urządzenia i obiekty, mogące ulec uszkodzeniu lub zapchaniu podczas spływu wody;

3)      na bieżąco udrażniać koryto rzeki, przepusty, szczególnie pod drogami i torowiskami;

4)      na bieżąco reagować na zgłoszenia od mieszkańców Olsztyna, dotyczące podtopień;

5)      utrzymać w pełnej sprawności sieć kanalizacyjną;

6)      zabezpieczyć niezbędne środki i materiały do ewentualnej akcji związanej z zapobieganiem i likwidacją skutków podtopień;

7)      patrolem straży miejskiej dokonywać codziennego sprawdzenia rejonów mogących stworzyć duże zagrożenie dla mieszkańców w przypadku wystąpienia podtopień;

8)      zapewnić właściwe współdziałanie i utrzymanie stałej łączności pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w likwidację zagrożenia;

9)      we wszystkich przypadkach wymagających organizacji współdziałania służb oraz koordynacji działań, informować Centrum Zarządzania Kryzysowego (Dyżurnego Miasta).  

 

Powróć do archiwum
Pogoda