Idź do treści strony
Municipality

Newsletter

08.01.2010 00:06

O cieple i ochronie klimatu z Michelin

Co zrobić, by wymagana przez Unię Europejską redukcja emisji CO2 nie wpłynęła na dramatyczny wzrost cen ciepła w Olsztynie? W poszukiwaniu rozwiązania tego problemu Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna spotkał się z prezesem spółki Michelin Polska, której ciepłownia ogrzewa około 35 proc. mieszkań w Olsztynie.  

 

- Zależy nam nie tylko na nowym długoletnim kontrakcie na dostawy energii z ciepłowni Michelin, ale też na uzyskaniu gwarancji ceny – mówił Piotr Grzymowicz, podczas spotkania z największym producentem opon w Europie. – Chodzi nam o to, by koszty redukcji CO2 - których nie unikniemy - w jak najmniejszym stopniu odbiły się na kieszeni mieszkańców Olsztyna. Dodał, że miasto jest gotowe na szeroką współpracę z Michelin w tej sprawie i służy pomocą przy ewentualnym wprowadzaniu w fabryce ekologicznych technologii produkcji ciepła. Potwierdził to obecny na spotkaniu Bogusław Szwedowicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. – Uruchomiliśmy już jeden kocioł na biopaliwo – mówił prezes MPEC. – Zmniejszyliśmy dzięki niemu emisję CO2 o 10 proc., a przy obecnych limitach mamy jeszcze rezerwy. Problem może pojawić się w 2023, kiedy wejdą ostrzejsze przepisy. Musimy się do tego przygotować - najlepiej wspólnie. Tak by cena energii z Michelin nie była wyższa od wyprodukowanej w MPEC.

 

Nowa ciepłownia Michelin

Redukcja CO2 ma oczywiście również wpływ na plany inwestycyjne Michelin. – Przygotowujemy projekt modernizacji naszej ciepłowni – mówi Jean Miechel Belluex, prezes Michelin Polska SA. – To dość duża inwestycja. Dlatego zanim z nią ruszymy, chcemy poznać oczekiwania miasta w zakresie dalszej produkcji ciepła, tak, by nowa kotłownia mogła je zaspokoić.

Zaznaczył, że choć Michelin nie jest nastawiony na produkcję energii nadal może zasilać miejską sieć w ciepło. – Ale my także chcemy współpracować z miastem w perspektywie długoletniej i na podstawie umowy gwarantującej stały odbiór energii. Tylko taki kontrakt umożliwi osiągnąć nam rentowność ciepłowni w zakresie umożliwiającym ogrzewanie lokali w mieście – mówi Jean Belluex.

Prezydent Grzymowicz krótko przedstawił prezesowi Michelin miejskie inwestycje, które znacząco wpłyną na wzrost zapotrzebowania na ciepło. Obok basenu olimpijskiego z aquparkiem i stadionu z galerią handlową, które powstaną w bezpośrednim sąsiedztwie Michelin wskazał, że ciepłownia fabryki powinna zasilać też ponad 15 tysięczne osiedle, które planowane jest w okolicy Pieczywa. – Dlatego musimy działać wspólnie. Szybko i skutecznie – podkreślił Grzymowicz.

 

Będzie nowy kontrakt

Podobnie uważa prezes Michelin. – Powinniśmy powołać wspólny zespół roboczy, który w pierwszej kolejności przygotuje nowy kontrakt na dostawy ciepła dla miasta – mówił Jean Belluex. – Chętnie poznamy też rozwiązania MPEC w zakresie stosowania biopaliw. Włączymy się też w prace nad wdrażaniem technologii produkcji energii opartych na źródłach odnawialnych.

Podzielił się jednocześnie swoimi doświadczeniami z zakresu wykorzystywania odnawialnych źródeł energii na dużą skalę, które zebrał podczas pracy w Niemczech. – Za 30 lat surowce stosowane dzisiaj w produkcji energii będą na wyczerpaniu. Już teraz musimy znaleźć nowe – mówił prezes Michelin. – Niektóre rozwiązania są bardzo ciekawe i niezwykle wydajne, jak na przykład umieszczanie w kilkukilometrowych odwiertach turbin wytwarzających ciepło i energię elektryczną. Doprowadzana do nich woda pod wpływem temperatury Ziemi zamienia się w parę wodną, która pod dużym ciśnieniem wprawia turbiny w ruch. To jest przyszłość. Może takie rozwiązania są możliwe także w naszym regionie?

 

Miasto pomoże w limitach

W trakcie spotkania poruszono też temat limitów emisji CO2 przyznanych Michelin. – Niestety zostaliśmy potraktowani jedynie jako producent opon. W ogóle nie uwzględniono tego, że produkujemy także ciepło dla miasta – mówił Janusz Żyro, odpowiedzialny w Michelin za logistykę, w tym rozwiązania energetyczne. – Byłoby dobrze gdyby nasze wnioski w tej sprawie, które będziemy kierowali do ministerstwa poparło też miasto.

Prezydent Grzymowicz zapewnił, że taka pomoc ze strony miasta zostanie koncernowi udzielona.

Powróć do archiwum
Pogoda