Idź do treści strony
Municipality

Newsletter

29.02.2012 13:32

Olsztyn ma SIM

Podczas dzisiejszej Rady Miasta Olsztyna, radni przyjęli System Informacji Miejskiej, czyli zbiór zasad oznakowania budynków, ulic, tablic dla kierowców czy kierunkowskazów, które pojawią się w mieście. SIM będzie wprowadzany przez kilka najbliższych lat, ale już wkrótce według nowych zasad oznakowane zostaną wszystkie trasy w Lesie Miejskim. Koszt wdrożenia projektu szacuje się na około 6 mln złotych.


Wzory oznakowań elementów SIM zostały oraz zasady stosowania i wykonania poszczególnych elementów SIM, zawarte są w Księdze Standardów Systemów.


[KSIĘGA STANDARDÓW SYSTEMÓW]



SIM jest pierwszym wdrażanym elementem Programu Poprawy Wizerunku Przestrzeni Publicznej i Estetyzacji Olsztyna, który został stworzony w 2011 roku. Program Estetyzacji ma na celu kompleksowo zmienić wygląd oraz zarządzanie drobnymi elementami wyposażenia i oznakowania Miasta, w tym reklamą. SIM jest jednym z czterech głównych narzędzi tego programu, ściśle współpracuje założeniami Strategii Meblowania Miasta
 i Systemem Identyfikacji Wizualnej Olsztyna.  

Głównym zadaniem SIM jest porządkowanie informacji wizualnej i czytelne oznakowanie miasta. W jednolitym systemie plastycznym zawarte są wszystkie potrzebne informacje mapowo-kierunkowo-obiektowe, które prezentuje Gmina Olsztyn i jej podległe jednostki. Równolegle do projektowania SIM spisywane są zasady umieszczania reklam, które ustawiają SIM jako priorytetowy nośnik informacji i wprowadzają zasadę ciszy reklamowej wokół nośników SIM. System Informacji Miejskiej działa w zakresie oznakowania budynków, ulic, zabytków i prowadzenia po mieście zmotoryzowanych i pieszych.

SIM to różne rodzaje informacji wizualnej: mapy, kierunkowskazy dla pieszych, tablice kierujące ruch samochodowy, tabliczki informujące o zabytkach i tablice pokazujące nazwy ulic i numery domów.  SIM dedykowany jest stałym mieszkańcom, przyjezdnym, studentom i turystom, dla których przewidziana jest informacja w czterech językach.

Forma olsztyńskiego projektu opracowana jest tak by wydobyć naturalne i kulturowe walory miasta: kolorystyka tablic i konstrukcji zmienia się w zależności od stref urbanistycznych. Mamy dużą strefę historyczną, która oznakowana będzie brązowo-beżowymi tablicami pasującymi do zabytków, mamy strefę współczesną i rozległą strefę przyrodniczą z zielonymi tabliczkami. Dodatkowo wydzielony jest obszar Lasu Miejskiego, dla którego zaprojektowane są specjalne drewniane tablice i kierunkowskazy.

Olsztyński SIM jest zaprojektowany jako skromny architektonicznie, składa się
 z nowoczesnych, prostych brył, które wpasowują się zarówno w historyczną jak i nowoczesną strefę miasta nie dominując innych obiektów małej architektury. Te szlachetnie proste  rozwiązania zostały przewidziane tak by koszt realizacji był jak najniższy przy zachowaniu atrakcyjnej formy.

Mapa naszego systemu jest zintegrowana z elektroniczną mapą miasta (System Informacji Przestrzennej), która wkrótce będzie dostępna w internecie.
Projektując olsztyński SIM uznaliśmy, że dodatkowym kapitałem Olsztyna jako stolicy regionu są jego walory krajobrazowe i atrakcje znajdujące się poza granicami miasta w gminach ościennych. Mając wspólne trasy dojazdowe, szlaki turystyczne uznaliśmy, że dla turysty najbardziej liczy się czytelność i kontynuacja oznakowania na szlakach dlatego opracowaliśmy wersję „SIM-poza miastem”.

Proponujemy przejęcie projektu systemu i całe know how z nim związane chętnym do współpracy gminom w Powiecie olsztyńskim, rezerwując dla nich inny niż w mieście kolor tablic.

 Zachęcamy do stosowania tego oznakowania również prywatnych właścicieli budynków, rady osiedli, szkoły i inne instytucje i organizacje realizujące np. ścieżki dydaktyczne czy tablice pamiątkowe. Forma graficzna tablic pozostawia duże pole do popisu w obrębie ram systemu dlatego nie należy bać się unifikacji. W tablicach mogą bowiem znaleźć się zdjęcia, rysunki czy schematy wykonane indywidualnie., pokazujące tożsamość autorów. Przykładem zrealizowanych już tablic zgodnych z systemem a zawierających różnorodne informacje są Trasy Rowerowe i przyrodnicza ścieżka dydaktyczna w Lesie Miejski


Powróć do archiwum
Pogoda