Idź do treści strony
Municipality

Newsletter

14.06.2012 12:12

Park Centralny

Amfiteatr, fontanna ze sceną, ścieżki rowerowe i szlaki spacerowe oraz kładki nad Łyną. Tak w wielkim skrócie będzie wyglądał Park Centralny, który powstanie w samym centrum Olsztyna. Dziś w ratuszu Prezydent Olsztyna podpisał umowę na realizację projektu „Poprawa estetyki i atrakcyjności przestrzeni publicznej Śródmieścia: Budowa Parku Centralnego i rewaloryzacja Parku Miejskiego Podzamcze w Olsztynie”, który ma być gotowy do listopada 2013 roku.


Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013. Całkowity koszt projektu to 14.988.816,84 PLN z czego około 65% pochodzi ze środków unijnych. Projekt polega na realizacji dwóch zadań tj. zadania: ”Rewaloryzacja Parku Miejskiego Podzamcze – II etap oraz zadania „Budowa Parku Centralnego” – obu w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Park Centralny, który ma powstać do końca 2013 r., ma stać się wizytówką miasta. W zakolu Łyny obecnie znajduje się niezagospodarowany teren po dawnych ogródkach działkowych i gazowni. Do zagospodarowania jest 13 hektarów między ulicami 22 Stycznia, Pieniężnego, Kościuszki i Niepodległości. Teren ten stanowi obecnie nieestetyczne, nieatrakcyjne miejsce w ścisłym centrum miasta, na terenie stanowiącym zaplecze centrum handlowo – usługowego, lokalizacji urzędów i innych instytucji administracji publicznej masowo odwiedzanych przez mieszkańców i przyjezdnych.

Koncepcja Parku Centralnego daje możliwość unikalnego zaaranżowania przestrzeni publicznej w połączeniu z rzeką Łyną. Sercem parku będzie plac centralny, znajdujący się na wschód od pałacu biskupiego. Plac będzie powiązany z wodą i będzie dotykał rzeki. Powstanie tu mini amfiteatr, a na stawie tryskająca w górę fontanna. Plac ma stanowić skrzyżowanie głównych ciągów spacerowych i rowerowych.

Zakres prac projektowych podzielony został na dwa etapy. W pierwszym etapie zostanie zaprojektowany i wybudowany plac centralny, amfiteatr, fontanna ze sceną, altany, ścieżki rowerowe oraz spacerowe, oświetlenie parkowe, place wejściowe, wyposażenie parkowe i toalety zagospodarowanie rzeki Łyny wraz z brzegami oraz wykonanie kładek nad Łyną.  Natomiast etap drugi projektowania obejmuje kontynuację ścieżek rowerowych oraz spacerowych, zaprojektowanie terenów sportowych  wraz z szczegółowymi oracowaniami branżowymi, oraz szczegółowy projekt zieleni wraz z doborem gatunkowym roślin.

Inwestycja określana jako „Park Centralny" zlokalizowana jest w centralnej części miasta Olsztyna na terenach zlokalizowanych bezpośrednio nad rzeką Łyną - od mostu w ciągu ulicy Seweryna Pieniężnego do mostu w ciągu ulic Pstrowskiego i Niepodległości. Zajmuje obszar ok.13 ha.

Główne przeznaczenie terenu to park rekreacyjny dla ludności wykorzystujący naturalne walory krajobrazowe i przyrodnicze terenu - zaprojektowany w tzw. stylu angielskim. W założeniach parku przyjęto różne formy rekreacji i wypoczynku z przewagą form wypoczynku biernego i spokojnego (kontemplacja przyrody z elementami poznawczymi, enklawy spokoju dla miasta, duże obszary trawiaste do wypoczynku biernego, miejsca siedzące w układzie tarasowym zlokalizowane głównie nad brzegiem rzeki Łyny, ścieżki spacerowe i rowerowe itp.)


Kompozycja urbanistyczna podkreśla najważniejszą przestrzeń w parku - Plac Centralny, zaprojektowany w formie pomostu na planie koła z nawierzchnią z desek kompozytowych , we fragmentach kamienną i betonową , z otworami na drzewa istniejące oraz projektowane skupiska traw wysokich, traw średnich, pnączy. Na placu, celem podniesienia jego rangi i atrakcyjności zaplanowano lokalizację fontanny z elipsoidalną niecką wraz z zadaszoną sceną, dookoła której rozpięto półokrągły pomost będący domknięciem kompozycyjnym całej tej przestrzeni. Przewidziano także lokalizację niewielkiego amfiteatru. W niecce fontanny zaprojektowano dynamiczne dysze. Przy każdej dyszy osadzone są reflektory diodowe, oświetlające wytryskujący strumień wody. Wszystkie dysze w połączeniu z reflektorami mogą tworzyć różnego rodzaju animacje „woda-światło".

Powróć do archiwum
Pogoda