Prezydent Olsztyna znalazł dodatkowe miliony na kulturę i sport
Konieczność zaprojektowania budżetu, który pozwoli na sprawne funkcjonowanie miasta w najbliższych latach oraz umożliwi korzystanie ze środków pomocowych dostępnych w kolejnej perspektywie finansowej Unii, wymogła ograniczanie wydatków we wszystkich obszarach jego funkcjonowania.
Dotknęło to także kulturę i sport. To społecznie bardzo dotkliwa decyzja, dlatego wszyscy szukali dodatkowych pieniędzy na podwyższenie budżetów w tych ważnych dziedzinach naszego życia. Radni, jako źródło wskazywali budżet promocji, ale oznaczałoby to miedzy innymi rezygnację z Jarmarku Świątecznego i Akcji ”Olsztyn.Aktywnie!”; wskazywano także środki Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, co równałoby się rezygnacji z części prac remontowych w mieście. To nie były dobre rozwiązania. Prezydent Miasta rezerwy finansowe znalazł w zakupach ciepła oraz oszczędnościach we wcześniejszej spłacie odsetek, co bezkonfliktowo pozwoliło skierować na kulturę i sport dodatkowe ponad 2 miliony złotych.
Kto skorzystał z tych pieniędzy? Przede wszystkim miejskie placówki kultury:
Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała dodatkowo 120 tys. zł, Olsztyński Teatr Lalek – 132 tys. zł, Planetarium – 50 tys. a BWA – 30 tys. złotych. Dodatkowe środki otrzymał też MOK, w tym 100 tys. na działalność bieżącą a 200 tys. na zakup wystaw do Muzeum Nowoczesności, czyli na wyposażenie Tartaku Raphaelsohna, którego otwarcie planowane jest z końcem 2013 roku.
To nie wszystkie pieniądze na kulturę. Olsztyn wesprze też najważniejsze imprezy artystyczne, takie jak Olsztyńskie Spotkanie Teatralne i Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”. Dodatkowe 100 tys. otrzyma Miejski Konserwator Zabytków, znalazły się także środki na stypendia artystyczne ( 70 tys.) oraz na dotacje w sferze kultury (60 tys.) oraz turystyki ( 30 tys.).
W sporcie, prawie połowa z ponad miliona złotych, bo 481 tys. zostało skierowane na wsparcie działalności klubów sportowych realizujących zadania na rzecz rozwoju sportu w Olsztynie. Dodatkowo, kwotą 450 tys. wsparto stypendia sportowe dla zawodników. Znaczną kwotę, bo 175 tys. zaplanowano też na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży biorącej udział w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym, a 117 tys. przeznaczono na upowszechnianie różnorodnych form aktywności prowadzone pod hasłem „Przez ruch po zdrowie”.
Zaproponowane zmiany były przedmiotem obrad grudniowej komisji budżetowej Rady Miasta, która przychyliła się do propozycji Prezydenta Piotra Grzymowicza. Wydaje się, że zmiany są dobrym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami radnych oraz szefów placówek kultury i klubów sportowych a realnymi możliwościami budżetu miasta - mówi Piotr Grzymowicz, Prezydent Olszytyna.
Powróć do archiwum