Unia dofinansuje
Dziś Urszula Pasławska, wicemarszałek województwa i Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna podpisali trzy umowy o dofinansowanie budowy kładki na jez. Długim, modernizacji „Samochodówki” i organizacji dwóch edycji Jarmarku Świątecznego.
Warmiński Jarmark Świąteczny – Olsztyn 2010 i 2011
Program Operacyjny: Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007-2013
Priorytet: 1. Przedsiębiorczość
Działanie: 1.3. Wspieranie wytwarzania i promocji produktów regionalnych
Szacunkowy koszt całkowity: za dwie edycje – 1 764 639,96 PLN;
Zakładany procent dofinansowania: 85 % (1 494 758 000 PLN).
Lata realizacji: 2010-2011
Projekt "Warmiński Jarmark Świąteczny - Olsztyn 2010 i 2011" obejmuje organizację dwóch edycji Warmińskiego Jarmarku Świątecznego, które odbędą się w dniach 10-19.12.2010 r. oraz 9-18.12.2011 r. Jest to kontynuacja pierwszego pilotażowego Świątecznego Jarmarku Warmińskiego przeprowadzonego w dniach 17-20.12.2009 r. Jarmark jest to atrakcyjna dla mieszkańców i turystów impreza, nawiązująca swoim klimatem i charakterem do najpiękniejszych jarmarków Europy, z których słyną Austriacy i Niemcy, w zamyśle po zrealizowaniu projektu ma być marką, która przyciągnie klientów do wystawiających swe wyroby przedsiębiorców - wytwórców produktów regionalnych z obszaru woj. warmińsko-mazurskiego. Produkty regionalne obecne na Jarmarku to m.in. artykuły kulinarne, słodycze, alkohole, rękodzieło i sztuka ludowa, ozdoby choinkowe, zabawki, odzież, biżuteria, wyroby ekologiczne (np. świeczki z wosku pszczelego), itp. Podczas trwania Jarmarku będą organizowane konferencje i seminaria traktujące o specyfice wyrobów świątecznych w tradycji regionu. Działania te wzmocnią tożsamość mieszkańców, pokażą bogactwo dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur. Czynnymi uczestnikami Jarmarku będą przedsiębiorcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Starówka Razem.
Przebudowa kładki przez jez. Długie
Program Operacyjny: Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury
Oś priorytetowa: 2. Turystyka
Działanie: 2.1. Wzrost potencjału turystycznego
Poddziałanie; 2.1.4. Publiczna infrastruktura turystyczna i okołoturystyczna
Koszt całkowity: 3 486 278,06 PLN
Zakładany procent dofinansowania: 70 % (2 440 394,64 PLN).
Lata realizacji: 2008 – 2010.
Projekt "Budowa kładki przez jezioro Długie w Olsztynie" zakłada wykonanie w newralgicznym punkcie jez. Długiego kładki dla pieszych (obecnie "Most zakochanych") stanowiącej nie tylko połączenie brzegów wschodniego z zachodnim, ale także spełniającej funkcje pomostu widokowego na obydwie (północną i południową) części zbiornika. Dla zapewnienia komunikacji osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, zaprojektowano na brzegu od strony lasu miejskiego pochylnie, usytuowaną wzdłuż brzegu jeziora i prostopadle do osi kładki.
Podniesienie jakości kształcenia praktycznego poprzez modernizację i doposażenie budynków w Zespole Szkół Samochodowych w Olsztynie
Program Operacyjny: Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury
Priorytet: 3. Infrastruktura społeczna
Działanie: 3.1 Inwestycje w infrastrukturę edukacyjną
Koszt całkowity: 4 544 641,38 PLN
Zakładany procent dofinansowania: 85% (3 787 284,80 PLN).
Lata realizacji: 2010 – 2011.
Przedmiotem projektu jest modernizacja budynków warsztatów Zespołu Szkół Samochodowych przy Al. Wojska Polskiego 17 w Olsztynie, które są w złym stanie technicznym i wymagają natychmiastowej interwencji. W ramach projektu zakupiony zostanie także nowoczesny sprzęt do nauki zawodu (w tym 3 symulatory samochodowe, modele silników, zestaw diagnostyczny z oprogramowaniem, stoły probiercze, próbniki ciśnienia, zestaw do pomiaru geometrii kół, przyrząd optyczny do ustawiania świateł, spawarki, prasy, zgrzewarka, tablice poglądowo - dydaktyczne, tokarki, frezarki, szlifierki, strugarka, wiertarki, piła mechaniczna, nitownica, urządzenie rolkowe do pomiaru sił hamowania, stanowisko do badania amortyzatorów, komputery z osprzętem i oprogramowaniem, samochód do nauki jazdy, stoły wielorakiego przeznaczenia, zestawy narzędzi oraz piec hartowniczy).
Powróć do archiwum