Idź do treści strony
Municipality

Newsletter

25.02.2014 15:15

Urząd na 6!

Dwutygodnik „Wspólnota” zbadał jak oceniane są urzędy największych polskich miast przez mieszkańców. W kategorii przyjaznych mieszkańcom godzin pracy urzędu oraz w kategorii pozytywnych opinii o pracy Urzędu Miasta Olsztyna zajęliśmy pierwsze miejsce. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za pozytywne opinie i zapraszamy do nas, jesteśmy dla Państwa! – powiedziała sekretarz miasta Hanna Mikulska-Bojarska.

 
W najważniejszych kategoriach zajmujemy miejsca w pierwszej trójce, co świadczy, że jesteśmy na dobrej drodze – uzupełnia Hanna Mikulska-Bojarska – cieszę się, że nasi mieszkańcy są wspaniałymi ambasadorami Olsztyna. To nas zobowiązuje do nieustających starań. Olsztyn zdobył 2150 punktów i wyprzedził Warszawę, Wrocław czy Rzeszów.


Na początku grudnia 2013 roku firma Question Mark Biuro Badań Społecznych przeprowadziła na zlecenie WSPÓLNOTY badanie satysfakcji mieszkańców miast z jakości usług świadczonych przez urzędy miejskie. Pod lupę zostało wziętych 18 miast o randze wojewódzkiej – w przypadku dwóch województw uznaliśmy ich dwustoliczność: było to woj. kujawsko-pomorskie z Bydgoszczą i Toruniem oraz lubuskie z Zieloną Górą i Gorzowem Wielkopolskim.


Badanie odbyło się w dzień roboczy, w godzinach przedpołudniowych i w okolicy południa, przed budynkiem urzędu miasta. Ankieterzy stali na ulicy i przepytywali osoby, które wyszły z urzędu. Respondenci musieli spełnić łącznie dwa podstawowe warunki: nie są pracownikami urzędu miasta i w 2013 r. załatwiali w urzędzie miasta co najmniej jedną sprawę (osobiście, telefonicznie lub z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej). Analizie poddano odpowiedzi 30 pełnoletnich osób z każdego miasta.


Mieszkańcy oceniali zarówno pracę urzędników, jak i sam urząd. Wypełniali ankietę, odpowiadając na 10 szczegółowych pytań. Dotyczyły one stopnia zadowolenia z kontaktu z urzędem, kompetencji i zaangażowania pracowników, czasu, jaki trzeba poświęcić na załatwienie sprawy, możliwości wcześniejszego umówienia się na wizytę. Mieszkańcy oceniali także warunki, w jakich czeka się na spotkanie z urzędnikiem, godziny pracy urzędów, nowoczesność budynków, dostępność oraz jakość stron internetowych. A na zakończenie deklarowali, czy będą się pozytywnie o swoim ratuszu wypowiadać w rozmowach z innymi osobami.


W każdym przypadku mieszkańcy mogli przyznać swemu urzędowi od 0 do 10 punktów („dziesiątka” była najwyższą notą), z tym że odpowiedź „nie wiem” także dawała 0 punktów. Do stworzenia rankingu wystarczyło więc zsumować punkty przyznane przez spełniających warunki próby respondentów. W ogólnej klasyfikacji wygrał Szczecin ze średnią oceną 7,80 pkt., najsłabszą notę uzyskał Lublin – 4,28 pkt.


Nasze miejsca:
1. Satysfakcja z załatwienia sprawy w urzędzie –  pkt. 7.97 – miejsce 8
2. Czas poświęcony na załatwienie sprawy – pkt. 8,57 – miejsce 3
3. Poziom kompetencji urzędników – pkt. 8,83 – miejsce 3
4. Poziom zaangażowania urzędników – pkt. 8,83 – miejsce 3
5. Możliwość wcześniejszego ustalenia terminu wizyty – pkt. 3,67 – miejsce 10
6. Komfort oferowany petentom podczas załatwiania spraw: możliwość zakupu kawy czy herbaty w automacie, dostępność wody z dystrybutora, dostępność bankomatu itp. – pkt. 2,20 – miejsce 18
7. Godziny pracy urzędu – pkt. 9,07 – miejsce 1
8. Nowoczesność budynku – pkt. 8,03 – miejsce 5
9. Dostępność i jakość strony internetowej – pkt. 6,00 – miejsce 6
10. Szansa, że w rozmowach towarzyskich mieszkaniec będzie pozytywnie wypowiadał się  na temat pracy swojego urzędu. – pkt. 8,50 – miejsce 1

 

Przygotowano na podstawie publikacji internetowej portalu „Wspólnota”http://www.wspolnota.org.pl/index.php?id=731

Powróć do archiwum
Pogoda