warsztaty z Antologii Warmińskiej
Multimedialna Biblioteka dla Dzieci ABECADŁO zaprasza do udziału w warsztatach „O różnych kłobukach”, które odbędą się 30 września o godzinie 12:00 w bibliotece. Zajęcia poprowadzi pedagog z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA. Impreza odbywa się w ramach projektu „Antologia Warmińska – kreacja i promocja nowej marki regionu”.
Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie realizuje projekt, którego beneficjentem jest Gmina Olsztyn. Środki na realizację przedsięwzięcia pozyskane zostały z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007 – 2013.
Celem projektu jest zwiększenie zainteresowania kulturą, tradycjami i historią Warmii wśród mieszkańców regionu oraz pozostałych terenów Polski, a w jego realizacji pomogą nowe produkty:
- Antologia Warmińska. Warmia w baśniach, podaniach i legendach, czyli zbiór tekstów adresowanych do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wydany w formie drukowanej i audio;
- film animowany Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim, zrealizowany na podstawie baśni Marii Zientary – Malewskiej;
- spektakl teatralny Na Warmii – dawno, dawno temu, przygotowany przez Olsztyński Teatr Lalek w oparciu o legendy warmińskie;
Doboru tekstów do Antologii dokonała dr Teresa Brzeska – Smerek, była wykładowczyni literatury dla dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Ilustracje do książki wykonał Włodzimierz Chołostiakow.
Antologia Warmińska przeznaczona jest nie tylko dla dzieci, również dla dorosłych pośredników. Znajdują się w niej teksty ludowych bajek wierzeniowych i ich literackie adaptacje pióra m.in. Marii Zientary Malewskiej, Ireny Kwintowej, Augustyna Steffena, Maryny Okęckiej-Bromkowej. Czytelnicy będą mogli zapoznać się np. z legendami o Łynie, o świętym Jakubie patronie Olsztyna, o złotym koniu w Klewkach, o zamku w Lidzbarku. W książce zamieszczona jest również kolorowanka dla dzieci, indeks nazw geograficznych występujących w tekstach i podręczny słownik wyrażeń gwarowych.
Książka trafi do bibliotek publicznych i szkolnych szkół podstawowych oraz przedszkoli na terenie województwa warmińsko – mazurskiego, a także do publicznych bibliotek wojewódzkich na terenie kraju.
Oprócz książki drukowanej dostępna będzie także wersja audio, która w formie dodatku do Gazety Wyborczej dotrze do mieszkańców woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Projekt będzie miał wkrótce własną stronę internetową, na której w formie elektronicznej, zostaną umieszczone ww. produkty. Zachęcamy również do udziału w spotkaniach warsztatowych oraz do obejrzenia spektakli teatralnych.
W dniu 26.09.2011 o godz.17.00, w filii Abecadło (C.H. Alfa), rodzice z dziećmi uczestniczyli w zajęciach warsztatowych „Jak bawić się w teatr”. Aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek pokazali jak w prosty i ciekawy sposób można stworzyć domowy teatrzyk. Podobne zajęcia odbędą się w
filii nr 9 (ul. Wyszyńskiego 16) w dniu 30.09 o godz. 10.00.
Natomiast w dniach: 23.09.2011 o godz. 13.40 w filii nr 9 odbyły się warsztaty „ Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim”.
Dalsze terminy spotkań będą umieszczane na bieżąco na stronie internetowej Antologii. Łącznie planuje się zorganizowanie 24 warsztatów, na których dzieci zapoznają się z symbolami Olsztyna, jego zabytkami, znanymi postaciami oraz baśniami i legendami warmińskimi a także tradycjami wsi warmińskiej.
Poza tym planowany jest konkurs na najciekawszy wpis internetowy promujący Warmię oraz konkurs fotograficzny na najciekawszą fotografię ukazującą architekturę i przyrodę regionu.
Projekt będzie realizowany do końca 2012 r.