Idź do treści strony
Municipality

Newsletter

04.09.2013 14:53

Więcej przestrzeni dla rowerów

Od wtorku, 3 września na kilku ulicach Olsztyna obowiązuje nowe, do tej pory niespotykane w naszym mieście, oznakowanie skierowane do pieszych i rowerzystów. Nowy zestaw znaków informuje o dopuszczeniu ruchu rowerowego na chodnikach przylegających do tzw. buspasów.

 

Zgodnie z Ustawą Prawo o Ruchu Drogowym znak C-16 („droga dla pieszych”) oznacza przestrzeń przeznaczoną dla ruchu pieszego, natomiast dodana do niego tabliczka „Dopuszczony ruch rowerowy” zezwala na korzystanie z niej także rowerzystom. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to zezwolenie przewidujące konkretne zastrzeżenia - rowerzyści muszą zawsze zachowywać tam szczególną ostrożności oraz bezwzględnie ustępować miejsca pieszym. Zastosowane rozwiązanie tym różni się od znanego już w Olsztynie „ciągu pieszo-rowerowego” (znak C-16/C-13) lub wydzielonej drogi dla rowerów (znak C-13), że rowerzystom pozostawia się wybór korzystania z chodnika lub jezdni.

 

Jest to wynik kompromisu pomiędzy potrzebami i postulatami mniej doświadczonych rowerzystów, a możliwościami bezpiecznej i sprawnej jazdy rowerzystów dobrze znających zasady poruszania się wspólnie z innymi pojazdami na jezdni - mówi Mirosław Arczak, olsztyński Oficer Rowerowy w Urzędzie Miasta. Dla stworzenia bardziej czytelnego i zrozumiałego komunikatu zastosowaliśmy słowne wyjaśnienie o dopuszczeniu ruchu rowerowego zamiast treści przewidzianej dla typowej tabliczki T-22, czyli piktogramu roweru z lakonicznym dla wielu osób napisem „Nie dotyczy” - tłumaczy Arczak.

 

Warto dodać, że opisane rozwiązanie zostało pozytywnie przyjęte przez Miejską Komisję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, jednak jej członkowie zapowiadają, że będą uważnie przyglądać się efektom tej decyzji. Wszyscy liczą na kulturalne i przepisowe korzystanie z nowego oznakowania, a główna uwaga będzie kierowana na rowerzystów, na których spoczywa teraz największa odpowiedzialność za bezpieczeństwo na udostępnionych im chodnikach.

 

Na większości skrzyżowań nie powstały na razie przejazdy dla rowerzystów przylegające do istniejących przejść dla pieszych, dlatego należy pamiętać o przepisie, który zabrania w tych miejscach przejeżdżania na rowerze. Należy tu zejść z roweru, zastosować się do wskazań sygnalizacji świetlnej i przejść na drugą stronę drogi, gdzie dalej można kontynuować jazdę.

 

Chodniki z dopuszczonym ruchem rowerowym powstaną na następujących odcinkach:

- al. Warszawska (po stronie wschodniej od skrzyżowania z ul. Tuwima do ul. Barczewskiego; po stronie zachodniej od wjazdu na teren jednostki wojskowej do ul. Jagiellończyka);

- ul. Śliwy (na całej długości, po obu stronach drogi);

- ul. Niepodległości (na całej długości, po obu stronach drogi);

- ul. Pstrowskiego (od ul. Kasprzaka do ul. Sikorskiego po obu stronach drogi).

 

Nowatorskie oznakowanie wykorzystuje pozytywne doświadczenia z zastosowania takich rozwiązań w kilku polskich miastach, a także opiera się na zaleceniach zespołu ekspertów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zajmującego się infrastrukturą rowerową (link do opracowania GDDKiA: www.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/i/infrastruktura-rowerowa_3000/documents/opinia_c16t22__3_.pdf)

 

Powróć do archiwum
Pogoda